28 Temmuz 2011 Perşembe

Tur Düşerken Umutlar Yükseliyor

Yeni kurulmuş bir takımın, avrupanın en zorlu deplasmanlarından birinde bu kadar dirençli oynamasına rağmen, 2 farklı yenilmesi futbola ihanettir. Kadrosunda bulundurduğu oyuncularla Mini bir Güney Amerika karması gibi mücadele eden Benfica'nın yetenekli ayaklarıyla sonuca gitmesi çok şaşırtıcı değildi. Yediğimiz gollerin basit defansif yerleşim hatalarından gelmesi de öyle.

Futbolcularımız genel olarak iyi mücadele etti. 70'den sonra kondisyonları yetersiz kaldı demek pek mantıklı değil zira takım 90 dakika iyi direnç gösterdi. Kişisel pozisyon alma hatası tüm takıma mal edilemez, edilmemeli de. Defanstan çıkarken garanti tercihler yapmak yerine, defansı eksik yakalatacak seçimler yapmak skorun bu hale gelmesine neden oldu.

Çok net olan bir durum sözkonusu. Hiçbir Türk takımı, Şampiyonlar Ligi ön elemelerinin olduğu bu formatı geçerek gruplara kalamaz. Geçen sezon Fenerbahçe 3.turda seribaşı olmasına rağmen Young Boys'a elenerek gruplara kalma şansını kaybetmişti mesela. Zor da olsa Trabzonspor'umuz bu turu geçse bile daha da güçlü rakiplerin bulunduğu son eleme turunu geçmesi imkansıza yakın olacaktır. Çünkü henüz oturmamış bir kadroya, takım oyununun yerleşmediği bir mantaliteye sahip. Hedefimiz Uefa Avrupa Ligi grupları olmalıdır. Bu hedef gelecek yıllarda seribaşı olmamız için daha gerçekçi ve pratiğe geçirmede daha az zorlanacağımız maçlarla başarılabilir.

Şenol Güneş'in takımı kısa vadede sonuç verebilecek düzeye getirmiş. Yeni transferlerin hepsi katkı yapacak gibi gözüktüler. Paulo güçlü fiziği ve adam eksiltme özelliğiyle İl Fenomeno'yu (Ronaldo) anımsattı. Adrian top tekniği ve kaliteli paslarıyla çok can yakacağını gösterdi. Zokora ise yüksek kart görme potansiyeline rağmen takımın savunma yükünü iyi sırtlıyor, tecrübesiyle çok şey katacaktır. Celutska bu sezonun Türkiye liglerindeki en iyi yabancı transferi olabilir, gencecik bir futbolcu olmasına rağmen sanki yıllardır Premier ligde oynuyormuşcasına tecrübeli, bilerek oynuyor. Takımın en büyük eksiği stoper mevkisinde. Glowacki ve Giray'ın muhtemel formsuzluklarını da göz önüne alarak yerli bir stoper takviyesi yapılması gerçeğini gözler önüne serdi dünkü mücadele. Serkan Balcı'yı yedekleyebilecek kaliteli bir sağ bek ve santrafor transferi de gerekebilir. Fakat şu an en acil takviye stoper mevkisine yapılmalıdır.

Tur düşerken, umutlarımız yükseliyor. Bu sezon şampiyonluğun en büyük favorisi Trabzonspor'dur. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin **
Serkan Balcı *
Giray Kaçar **
Glowacki **
Celustka ***
Colman **
Zokora **
Adrian ***
Alanzinho *
Burak Yılmaz *
Paulo Henrique
***

Sonradan Girenler
Dk. 67 Aykut ?
Dk. 85 Pawel Brozek ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder