24 Şubat 2012 Cuma

Yolun Sonu

Trabzonspor taraftarı, Dünyanın en çabuk geçen, geçer geçmez de en hızlı yakalanılan hastalığına sahipti: umut. * Trabzon'daki ilk maçtan düne kadar, skor dezavantajına rağmen turu geçeceğine inanıyordu cefakar taraftar. Fakat gerçekler her ne kadar ağır ağır yol alsa da menzile ulaşıyordu sonunda. Trabzonspor'un Avrupa Kupaları serüveni dün gece sona erdi, ağır bir yenilgiyle. Belki maçı ve oynanan futbolu ifade etmek için doğru kelime değildir yenilgi, hezimet daha çok yakışacaktır çünkü. Şans yanımızda olmasa, Türk Takımlarının Avrupa Kupalarında aldığı en farklı yenilgi rekorunu elimize geçirmemiz işten bile değildi. Zira takım ne fiziki olarak ne de mental olarak maça hazır değildi. Savunma zaafiyetleri olan bir Faroe Adaları temsilcisi gibi oynadık. Kapandık, kapandıkça hata yaptık. Yinelenen tek şey bireysel hatalardı, oyunun hiçbir bölümünde kimliğimizi sahaya yansıtamadık. Hal böyle iken alınan 4-1'lik sonuç iyi bile sayılabilir.


İlk maçta olduğu gibi maça yine iyi başlayan taraf Trabzonspor'du. Colman, Burak ve Olcan'ın güzel paslaşması sonrasında kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda Olcan topu filelere gönderse, yediği şok golün etkisiyle PSV şaşıracak, sonuç çok daha farklı olacaktı. Kaçan o pozisyon sonrasında Trabzonspor savunmasının acemilikler silsilesi başladı. Topu alan iki pas yapamadan kaptırıyor, rakibe pozisyon hazırlıyordu. Çabucak geldi evsahibi ekibin ileri uç elemanları ve onları durdurmak için ne sahadaki futbolcularımız ne de teknik ekip bir şey yaptı. Tolga Zengin maça iyi başlamasına rağmen yediği gollerdeki hatalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Rakip hücum oyuncusuna al da at dercesine verdiği pas takımımızın 10 kişi kalmasına, dolayısıyla farkın artmasına davetiye çıkardı. Birkaç hafta öncesinden yedek kulübesine çekilip, dinlendirilmesi gerekirken, dünkü hezimetin mimarlarından oldu.

Mustafa Yumlu içinde bulunduğu her pozisyonda hata yaptı. ikili mücadelelerde çabucak geçildi, basit pasları arkadaşlarına aktaramadı. Amatör Lig topçuları bile daha ciddi oynardı, mücadele etmekten yoksundu. Giray, Mustafa'ya kıyasla daha derli topluydu ama rakibin geldiği her pozisyonda kevgire dönen savunma hattımızın genel beceriksizliğinden nasibini aldı. Marek Cech bazı posiyonlarda ters kademeye girdi, stoper mevkisinde birkaç pozisyonda faydası dokundu ama sağlı sollu gelen Hollandalılar karşısında etkili oldu dersek, yalan söylemiş oluruz. Celutska yaptırdığı penaltıyla takımımızın ipini çekti. Kontrollü giden oyuna ilk darbeyi kendisi indirdi. Telafisi olmayan bir hataydı ve maç boyunca hatasının yıkıcı etkisinden kurtulamadı.


Orta sahayı kalabalık tutarak oyunun kontrolünü ele geçirmeyi düşünen Şenol Güneş'in talebeleri verilen şansı iyi kullanamadı. Ne oynadığı belli olmayan Aykut'un, aklı başka yerlerde olan emekçi Zokora'nın, maç seçen Colman'ın futbol oynadığını söylemek mümkün değil. Takımın geri kalanına nazaran daha derli toplu olan Olcan kişisel becerileriyle risk alıp, adam geçti, top taşıdı, arkadaşlarını pozisyona sokmaya çalıştı. Fakat takım arkadaşları o oynarken yalnızca izleyerek kaçınılmaz sonu hazırlamakla meşguldü. Henrique yerini Onur'a bırakana kadar bir şeyler yapmaya çalıştı ama yetersiz kaldı. Golde katkısı vardı, tıpkı Burak Yılmaz gibi.

Gelinen noktada suçlu aramak en kolayı. Fakat, Dünyanın her yerinde takımını desteklemek için kilometrelerce mesafe kat eden, mevsim ne olursa olsun takımını yalnız bırakmayan taraftarın görmek istediği takım bu değil. Dik Oynayın derken ifade etmek istediğimiz şey bu değildi. Sahadan mağlup ayrılmak futbolun doğasında var. Trabzonspor bundan sonra da yenilecek, 4-1'lik mağlubiyetler alacak. Ama camiayı utandırmaya hakkı yok futbolcuların, giydiğiniz forma için para alıyorsanız, en azından mücadele ederek aldığınız paranın hakkını verin. Taraftar sizden yalnızca bunu bekliyor.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin *
Mustafa Yumlu ?
Giray Kaçar *
Marek Cech *
Celutska ?

Zokora *
Aykut Akgün ?
Colman *
Olcan Adın **
Paulo Henrique *
Burak Yılmaz *

Sonradan Girenler
Dk. 45 Onur **
Dk. 73 Halil ?
Dk. 76 Alanzinho ?

* Hakan Günday / Az

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder