7 Mayıs 2012 Pazartesi

Boşa Kürek Çekmek Dedikleri

New York saatiyle saat 19'da açıklanan şike kararları dünkü maçtan, hatta sezonun tamamından daha önemli bir mesaj içeriyordu aslında. Türk Milletini salak yerine koyan bir zümre, halkın sinirleriyle oynamaya devam ediyor. Şike iddianamesinde adı geçen futbolculara 1 ila 3 yıl arasında cezalar veren fakat şikenin sahaya yansımadığını savunan bir güruhla karşı karşıyayız. İnsanlara müsabaka sonucunu etkilemekten ceza veren ama kulüplere dokunmayan bu aklıevvellerin acınacak halleri içimi burkuyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti devletine, Futbol Federasyonuna güvenemiyorsak, artık bazı şeyleri yalnızca UEFA'dan ve elbette ki ilahi adalet'ten bekliyorsak, yazıklar olsun sizin işgal ettiğiniz makamlara.

Artık futbol konuşmanın son kullanma tarihi geçmiştir. Malesef dün akşam olduğu gibi bundan gayri kaos konuşulacaktır memlekette. Ülke futbolunu yönetenler el bebek gül bebek büyüttükleri skandallar silsilesiyle gurur duyabilirler artık. Dünyanın hemen hemen tüm toplumlarında bir insana yapılabilecek en büyük hakaret olarak gösterilen ırkçılığı ödüllendiren bir zihniyet dün Zokora'nın tekmelerine maruz kalmıştır. Zokora'nın tepkisi yalnızca Emre'ye değildi, ona ceza vermeyen, ırkçılığı görmezden gelen zihniyeti tekmelemiştir hunharca.

Gelelim dünkü futbola, uzun zamandır devam eden kötü futbol istikrarımız dün zirveye ulaştı. Savruk, isteksiz bir takım vardı Hüseyin Avni Aker stadyumunda. Şampiyonluk stresini sanki biz yaşıyorduk, rakip ununu elemiş, eleğini asmış bir takım gibi son derece rahattı. 50 Küsür maç oynamış bir takımın artık uyum sorunu bahanesinin altına gizlenmemesi gerekiyor. Sezon sonu gönderilecekler listesinin bir hayli kabarık olmasını bekliyorum ben kendi adıma. Tribünden atılan çakmakların isabet oranı, paslarımızın isabet oranından fazla olduğuna göre sıkıntı büyük dostlar. Sahada yürüyenlere kapı gösterilmeli.Futbolcularımıza gelince; Tolga özellikle Bienvenu'nün vuruşunda kusurluydu, kötü bir maç çıkardı. Glowacki defansın geri kalanına nazaran iyiydi ama tek başına mücadelesi yetmedi. Serkan kafaca bitirmiş gibiydi futbolu, gelecek sezon ona sağ beki emanet etmek intihar olur. Giray rakibin geldiği pozisyonlarda hep geç kaldı, ağır olması büyük handikap. Celutska ve Cech yokları oynadılar. Zira Cech'e yalnızca 29 dakika dayanabildi teknik direktörümüz.

Colman ve Zokora mücadele etmeye çalıştılar ama ofansif olarak pek randıman vermediler. Olcan özellikle ilk devre etkiliydi, süratini olumlu kullandı ama ikinci yarı oyundan düştü. Alanzinho bildiğimiz gibiydi, tat vermedi. Burak Yılmaz maçın en iyisiydi Bordo-Mavi'li futbolcularımız arasında. Gol attı, daha fazlasını da atabilirdi ama şansı yanında değildi. Cuma günü oynayacağımız 3.lük maçında yine en büyük kozumuz olacaktır.Türk Futbolu mu? Ruhuna Fatiha. Belli ki birilerinin görev adamı olarak Federasyon başkanlığına getirilen, soğukkanlı katilin ne ilk ne de son cinayeti olacak bu yaptıkları. Trabzonspor taraftarının en büyük zevki olan futbol izlemekten soğutan bir zihniyetten, hakkaniyet ölçüsüne göre muamele yapmasını beklemek bizim hayalperestliğimiz olmalı. Akşamın akıllarda kalan tek sözü yine siyah adama aitti; Bir insan şerefi için yaşar, şerefi için ter döker. Eğer ben Emre'nin elini sıksaydım şerefimi yok sayardım.

Birkaç sorum olacak kale arkalarını işgal eden sözde Trabzonspor taraftarlarına. Hiç mi vicdanınız sızlamadı Şenol Güneş size yalvarırken? 59 Yaşındaki bu adam size tezahürat yaparak destek verin, sahaya bir şey atmayın diye kendini paralarken insanlığınız neredeydi? Bu davranış şeklini, tribünlere, dibinize kadar gelip sizinle diyaloğa geçmeye çalışan Şenol Güneş'e nasıl layık görürüsünüz? Atlet protestosu miladını dolduralı çok olmadı mı sizce de? Böyle bulduğunuzu sahaya atarak yalnızca ve yalnızca kulübünüze zarar verdiğinizi anlamıyor musunuz?Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga *
Glowacki *
*
Giray Kaçar *
Cech ?
Celutska *
Zokora **
Colman **
Alanzinho *
Serkan Balcı *
Olcan Adın **
Burak Yılmaz ***

Sonradan Girenler
Dk. 29 Paulo Henrique *
Dk. 75 Halil ?
Dk. 80 Adrian ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder