16 Ağustos 2011 Salı

TFF : Kanaat Var Ama Şikenin Makbuzunu Bulamadık

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın dünkü açıklamasını dinlemeyen yoktur. Kişisel kanaatim şudur ki Tarih, bu açıklamayı "Türk Futbolunun Katili" olarak adlandıracak, gelecek nesiller bu açıklamaya ve açıklamanın sahiplerine lanet edecektir.


Ne diyor futbol disiplin talimatının 61. maddesinin 4. fıkrası?

Yazılı savunma görevli Disiplin Kurulu’na verilir. Kural olarak, sözlü savunma kabul edilmez ve disiplin kurulu dosya üzerinden karar verir. Disiplin kurul gerek görürse sözlü savunmayı tespit etmek için bir üyesini görevlendirebilir.

***

Yani ne anlama geliyor? Etik kurulu 21 gün boyunca adı geçen şüphelilerin yazılı olarak savunmasını alıp karar verebilirdi değil mi? Türk Adalet Kurumlarının bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonuna elinden geldiğince yardımcı olmaya çalıştığını biliyoruz, neredeyse her gün tutuklu olanların avukatları aracılığıyla açıklama yaptığına şahit oluyorsak, yazılı savunmalarının alınması hiçte zor olmayacaktır.


Ne diyor futbol disiplin talimatının 63. maddesinin 1. fıkrası?

Müsabaka görevlilerinin raporları tarafların ve tanıkların beyanları, maddi deliller, uzman görüşleri ve ses ya da video kayıtları kabul edilebilir delillerdir.

***

Yani dinleme kayıtları, resimler ve tapeler delillerdir. Federasyona gönderilen 26 Klasör içerisinde 14.000 belgeden nedense bunları bulamadınız ya da bulmak istemediniz.

Dolayısıyla, bizden radikal kararlar almamızı beklemeyin, biz 'hakkaniyet'e değer veren insanlarız demeden önce kendi Disiplin Talimatnamenizi okuyun. Artık önemli olan X kulübün küme düşüp düşmeyeceği değil, federasyonun kendini ne kadar daha küçük düşüreceğidir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder