9 Mart 2013 Cumartesi

Danışıklı Dövüş

Teknik direktörlerin becerilerini sergilemektense garanti gördükleri 1 puanla yetindikleri bir danışıklı dövüş maçı vardı Hüseyin Avni Aker stadyumunda. Bulunduğu kaostan çıkmaya çalışan Trabzonspor, Süper Ligde zirveyi hedefleyen Beşiktaş karşısında geçmiş maçlara nazaran defansif anlamda iyi bir görüntü çizse de sonuç alamadı, maç başladığı gibi bitti.

Samet Aybaba'nın takımının, beklentilerin üstüne çıktıkları bu sezonda en dikkat çeken özelliği takım oyunu, yardımlaşma olgularının yerleşmiş olmasıydı. Çoğu sporsever, Trabzonspor karşısında oldukça şanslı görüyordu Siyah-Beyazlı ekibi lakin bu akşam aldıkları 1 puan için kendilerini şanslı görmeliler. Her hallerinden stresli oldukları gözlenen konuk ekipte Niang ve İbrahim Toraman hariç sezon ortalamasına yakın olan kimse yoktu. Samet Aybaba'nın bitime yarım saat kala Holosko'nun yerine Necip Uysal'ı oyuna sokması, maçın hiçbir periyodunda oyunsal anlamda üstünlük kuramayan Beşiktaş'ın beraberliğe yattığının en büyük göstergesiydi.

Tolunay Kafkas'ın her maça farklı oyuncularla başlama alışkanlığı değişmemişti. Kasımpaşa maçında ilk 11'de başlayan Colman, Abdullah Karmil, Giray Kaçar ve Celutska kesik yemişti. Fakat ofansif anlamda yetersiz kalmaya devam ediyordu takım. Halil Altıntop'u ısrarla sağ kanatta oynatıp, forveti çiftlememekte inat etmek pek mantıklı gelmiyor bana. Halil'in oynayacağı sağ kanatta Volkan Şen, Emre Güral ya da Alanzinho çok daha faydalı olur. Yine aynı şekilde çok ciddi konsantrasyon eksikliği olan Bamba yerine şans bulduğu maçlarda fena olmayan Celutska oynayabilir. Geldiğimiz noktada, Spor Toto Süper Lig'in kalan 9 haftasında puan tablosuna bakmaktan hayatı zindan olacak Trabzonspor taraftarlarını düşündükçe içim acıyor.



İYİ
Onur Recep Kıvrak. Tek başına verdiği savaş kimbilir ne kadar daha sürecek. Artık Trabzonspor kadrosunda fazlasıyla sırıtan Onur'u, iyi bir Avrupa Takımının kalesinde görmemiz an meselesi. Hal böyleyken onla geçirdiğimiz zamanların tadını çıkartalım. Defansta başarıyla mücadele eden Mustafa Yumlu'da Onur'a eşlik etti bu akşam. Kısıtlı meziyetlerine rağmen iyi mücadele etti, gününde olan Niang'a karşı ilk hamlelerinde başarılıydı. Soner özellikle defansif oyunda başarılıydı. İşin hücum kısmını iyi yapan bir futbolcu olmasına rağmen kritik müdahaleleriyle sivrildi. Özellikle maçın ilk devresinde etkiliydi. Sezonun geri kalan maçlarında yeri garanti gibi, topu ayağında aldığında ilk olarak çalım atmayı düşünmese çok daha faydalı olacaktır.

KÖTÜ
Teknik direktörler değişse bile Serkan, Zokora ve Halil'in yeri hiç değişmiyor. Zeki Yavru gibi her yönüyle Serkan Balcı'dan üstün olan bir genç kulübede çürürken, futbolla alakası olmayan Serkan'ın her maç şans bulması gına getirdi artık. Serkan Balcı'nın mukavelesi bu sezon sonunda bitiyor ve hedefi olan hiçbir Süper Lig takımı ona yanaşmayacaktır. Süper Lig'e yeni yükselen ekipler bir ihtimal kendisiyle ilgilenebilir. Gelecek sezon kadroda düşünmediğin bir oyuncuda neden ısrar edersin Tolunay Hocam?

Peki ya Zokora'ya ne demeli? 2014-2015 Sezonu sonuna kadar yıllık 1 Milyon 625 bin Euro garanti para alan bir futbolcunun rahatlığı var her hareketinde. Dünya yansa, umurunda olmaz derler ya hani? Fildişi Sahilleri Milli Takımının kaptanının halet-i ruhiyesi budur. Olcan formsuz ama garip bir şekilde alternatifsiz görünüyor hocaların gözünde. Bence kızağa çekilmesi gereken isimlerden biri de o. Halil için bir şey diyemiyorum. Zira dilimde tüy için yer kalmadı.

ÇİRKİN
Sadri Şener ve ekibi. Devre arasında santrafor mevkisine hiç takviye yapmayarak, eldekilerden Vittek'i de satarak şu anki duruma gelmemizin baş sorumlusu olmuşlardır. Henüz tam ritmini bulmayan Niang'ın ne kadar etkili olduğunun canlı tanığı olduk. Webo'nun gelişi Fenerbahçe'nin oyununu geliştirdi. Futbolu oturmuş, kısa vadede katkı verebilecke bir oyuncu transferi yetecekti halbuki. Kulübe hibe ettiğin 10 milyon eurolar yerine 2-3 milyona alaydın ya bir santrafor sayın başkan? Cimriliğinin bizi getirdiği nokta ortada. Eserinle gurur duyabilirsin.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur ***
Serkan *
Bamba *
Mustafa ***
Cech *
Zokora *
Soner ***
Adrian **
Halil *
Olcan *
Paulo Henrique **

Sonradan Girenler
Dk. 58 Sapara ?
Dk. 73 Volkan Şen ?
Dk. 84 Alanzinho ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder