21 Ocak 2012 Cumartesi

Bir Başkadır Emeğin Başkenti

Yerin yüzlerce metre altında, evlerine sıcak bir aş götürebilmek için canları pahasına mesai harcayan işçi sınıfını temsil eder Kardemir Karabükspor. Çok tehlikeli, zorlu bir iştir bu yüzden Emeğin Başkentidir Karabük. Yüzlerce madenciyi emeğe şehit veren, yüzlerini kaplayan karanın aksine alınları ak bu insanların kemikleri sızladı bu akşam Karabük'te. Nev-i şahsına münhasır bu durumun aksine, 90 dakika boyunca küfredildi Trabzonspor'a, A Milli Futbol Takımı oyuncularına. Küfür kesmedi buzlaşmış karlardan top yapıp sahadaki emekçileri hedef aldılar sakatlama pahasına. Bunu yapan futbol fakirleri, kale arkasını işgal eden Karabükspor taraftar grubu üyeleriydi. Tüm Karabükspor taraftarları bu çirkinliğe ortak olmadı belki ama Emeğin Başkenti sloganını kendine klavuz belleyen camianın tarihine kara bir leke olarak not düşülecektir bugün.

İlk yarı boyunca kaçırdığımız gol fırsatlarının bedelini ağır bir şekilde ödedik. Yediğimiz ikinci golde, Tolga kadar toptan çekinerek eğilen Alanzinho'nun katkısını da yadsımamak gerekir. Bu kara tablonun oluşmasında emeği geçenlerdendir. Fakat kaptanın dizlerinin üzerine çökerek yaşadığı maç sonu üzüntüsü gözümden kaçmadı. Yine en sert eleştiriyi kendisine yaptığını düşünüyorum. Hem onu bu baskıdan kurtarma adına hem de olası hatalı gol yeme ihtimaline karşı, daha fazla tepki çekmemesi adına Eskişehirspor maçında kalenin Onur'a emanet edilmesi taraftarıyım. Serkan Balcı ise bugün Shelton karşısında tek kelimeyle aciz duruma düştü. Bizim sağ kanadımızı yolgeçen hanına çevirdi siyahi futbolcu ve belki de hayatının futbolunu oynayarak. Giray ve Celutska evsahibi ekinin yeni transferi Mehmet Yıldız'a, üstelik maç eksiği olmasına rağmen üstünlük sağlayamadı. Marek Cech geri dörtlünün vasata en yakın ismiydi, çok sırıtmadı.

Ön Libero mevkisinde görev yapan Colman ve Aykut oldukça kötüydü. Belki de ligde en çok pas hatası yaptığımız maçı oynadık. Ve bu ikilinin katkısı bu istatistiğe ulaşmamızdaki en büyük etkendi. Alanzinho önceki maçlara nazaran isteksizdi, rakip için tehlike oluşturamadı. Hemşerisi Paulo Henrique'de bir forvet elemanından ziyade kanat oyuncusu gidi oynadı, golde katkısı vardı ama devamı gelmedi. Olcan sahanın en istekli oyuncusuydu, iki kanadı da iyi kullandı. Yeri geldi defansa gelip top çaldı, kısa sürede takımın en önemli parçalarından biri haline geldi. Burak Yılmaz yine golünü attı. Rakip takım taraftarlarının küfürlü ve kartoplu yıldırma girişimleri kısmen başarılı oldu. Önceki maçlarındaki arzulu, hırslı görünümüne yaklaşamadı.


İYİ
Trabzonspor taraftarı. Süper Lig'de hiçbir takımın göstermediği ilgi ve alakayı gösterdiği için yavru vatana ve rahmetli Rauf Denktaş'a. Dakikalar 61'i gösterdiğinde tüm Bordo-Mavi sevdalılarının aynı anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrakları sallaması örnek alınacak bir davranıştı. 90 Dakika boyunca sarfedilen onca küfre rağmen duruşlarını bozmadıkları için alkışı da hakediyorlar ayrıca. Sahada Trabzonspor'un en iyisi olan Olcan Adın'a ayrı bir parantez açmam gerekiyor. Gün geçtikçe daha iyi oluyor, hırsıyla takım arkadaşlarını oyuna çekmeye çalıştıysa da başarılı olamadı. Çok büyük bir kazanım, transferine vesile olanlara tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

KÖTÜ
Olcan, Cech, Burak ve biraz da Paulo hariç forma giyen tüm futbolcularımız ve teknik direktör Şenol Güneş. Kardemir Karabükspor'un puan durumundaki yerine bakarak hafife alan futbolcularımız maçı kazanmaya yetecek mücadeleyi malesef sahaya yansıtamadı. Dile kolay, maçlara A2 oyuncuları ağırlıklı kadrosuyla çıkan Ankaragücü Süper Ligde bugüne kadar 38 gol yerken, Karabükspor 37 gol görmüş kalesinde. Savunması bu kadar sıkıntılı olan bir takıma karşı yalnızca bir gol atan, organize olmakta sıkıntı çeken, gol pozisyonuna giremeyen yapısıyla Trabzonspor'umuz kötü bir günündeydi. Aynı şekilde yaptırdığı penaltının oluşturduğu baskıyla demoralize olan genç Aykut'u sahada tutup, pres ve pas kabiliyeti daha iyi olan Colman'ı ve hücum atraksiyonlarına ihtiyaç duyduğumuz Alanzinho'yu oyundan çıkartmak çok yanlış hamlelerdi. Nitekim farkı bire indirdikten sonra daha çok baskı kurmamız gerekirken, bu değişiklikler yüzünden kesilen pas bağlantımız bizi doldur boşat oynamaya itti. Son dakikalarda Giray'ın ileriye şişirdiği topları saymadım, sayamadım. Maçın en kötüsü ise bir futbolcu değildi, verdiği uyduruktan penaltı kararıyla, önceki sicilini aklamaya niyeti olmadığını bir kez daha ispat eden FİFA kokartlı hakem Fırat Aydınus'tu.

ÇİRKİN
Karabükspor, Süper Ligde Ankaragücü, Samsunspor ve Orduspor'la beraber küme düşmenin en büyük favorilerinden. Uzun yıllar sonra geçen yıl döndükleri Süper Lig'de kalıcı olmayabilirler ama bu yaptıkları çirkinlik uzun yıllar boyunca Trabzonspor taraftarının belleğinde kalıcı olacak. Karabükspor taraftarı bugün kartopu atılmadan, Trabzonspor'a şikeci yaftası vurmadan ve dakikalar boyunca küfretmeden de Trabzonspor galibiyetini kutlayabilirdi. Çünkü Kardemir Karabükspor galibiyeti hak eden taraftı. Yaşanan bu rezaletin bir takım artniyetli kişilerin gazıyla meydana geldiği yalanına inanmıyorum. Bilinçli, organize bir hareketti. Ne zaman Trabzonspor oyuncuları kale arkası tribününe yaklaşsa kartopu taarruzuna maruz kalıyordu. Üstelik Milli Takım'ın en önemli gol silahı sakatlanma tehlikesi geçirdikten sonra bile devam etti bu çirkinlik. Yazık, yakışmıyor o camiaya hele hele temsil ettiği değerlerle hiç bağdaşmıyor.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin *
Giray Kaçar *
Serkan Balcı *
Celutska *
Marek Cech **
Alanzinho *
Colman *
Aykut Akgün *
Olcan Adın ***
Paulo Henrique **
Burak Yılmaz **

Sonradan Girenler
Dk. 61 Halil Altıntop *
Dk. 75 Sercan Kaya *

2 yorum:

  1. Öncelikle Karabükspor taraftarı adına en azından sizden ben bir Karabüklü olarak özür diliyorum. Ne yazık ki bu küfür eden grup takım ayırımı yapmıyor ki..Ankaragücü-KARABÜK maçını Ankarada izliyoruz ve Karabükspor tribünideyiz.Bu taraftar grup ayağa kalkmayan herkese küfür etmeye kalktı.Yani kendi seyircimiz arsında kavga edecektik..İkincisi emek anlamında bu takım işçilerden kesilen aidatlarla ayakta durdu yıllardır ve şimdide. Yazınızın girişi için ayrı bir teşekkür ediyorum. Son olarakta Trabzona özel küfür olmadığını dile getireyim bu dengesiz taraftar kesiminin, çünkü şu an Karabükte yıllarca Trabzonlularla iç içe yaşanıyor. Belki nüfusun
    %15 i TRABZONLU benim eşimde dahil...Bu noktada Karabük halkı aslında kardeşçe yaşar ancak bu futbol holiganlarını durdurmak lazım...Tekrar bu densiz KARABÜKSPOR taraftarları adına özür dileriz..Saygılar..Gönlümüz her zaman Trabzonla...FARKLI BAKIŞ

    YanıtlaSil
  2. Herkes senin düşündüğünün çeyreği kadar görebilse durumu, Türkiye'de fanatizm denen illet yok olur Can. Böylesine bir şehrin tamamına mal edilemez bu çirkinlik fakat bir Trabzonsporlu ve Karadeniz birliğini savunan biri olarak kırgınım.

    YanıtlaSil