12 Ocak 2012 Perşembe

Maç Var Dediler, Geldik!

Futbolcularımızın tamamına yakını başlıktaki ruh haline bürünmüştü dün akşam Hüseyin Avni Aker stadyumunda. Taraftar güzeldi, maç boyu tempo tuttular, destek verdiler fakat futbolcular halı saha maçından hallice, fazlasıyla lakayıt bir futbolla tribündeki ve ekran başındaki Bordo-Mavi sevdalılarını hayal kırıklığına uğrattı. Rakip Bank Asya 1.Lig'inde bile galip gelememiş, mütevazi bir İstanbul takımıydı. Bank Asya 1.Ligi'nde formalite icabı bir ikinci devre oynayacağı dün akşamki oyunlarıyla iyiden iyiye belli oldu. Fakat bizim forma şansı bulmakta sıkıntı çeken futbolcularımızın mücadeleden yoksun futbolları, idareten oynuyor havası yaratan hareketleri karşısında umutsuzluğa kapılmadım dersem yalan söylemiş olurum. Şampiyonlar Ligi oynamış, 2.Turu kılpayı kaçırmış bir takımın yedek kulübesi nasıl bu kadar basiretsiz, vasıfsız futbolcularla dolu olur, aklım almıyor.

İYİ
Yağmura ve soğuğa rağmen tribünleri dolduran vefakar Trabzonspor taraftarını ayakta alkışlıyorum. Çoğu insan için önemsiz bir tur mücadelesi olarak gözükse de onlar için çok farklıydı. Tribünde desteklerini hiç kesmeden 90 dakika boyunca sahadaki 11'in yanında oldular. 12. Adam dedikleri bu olsa gerek. Hırsıyla diğer takım arkadaşlarının birkaç adım önünde olan, attığı golle, ikili mücadelelerdeki azmiyle şans bulursam hocamı utandırmam mesajı veren Sercan Kaya sahada Trabzonspor'un en iyisiydi. Trabzonspor'un ilk golünü, çok şık bir vuruşla İstanbul Güngörenspor ağlarına gönderen Alanzinho'da iyiler arasındaydı. Maç boyunca birşeyler yapmaya çalıştı, mücadele etti, aldığı toplarla etkili de oldu. Burak gibi bir partnerle daha da etkili olacağını düşünüyorum. Celutska'da sahada hakkında pozitif şeyler söyleyebileceğimiz bir başka futbolcumuzdu. Kanat bindirmeleri yaparak tehlikeli oldu, uzun boyuna rağmen adam eksiltme becerisi olması onu alışılagelmiş sağ beklerden farklı kılıyor. Kaldı ki dün sağ bek olarak başladığı maçı stoper olarak tamamladı ve hiç sırıtmadı. Şenol Güneş'in defanstaki jokeri olmayı sürdürüyor genç oyuncumuz. Çok uzun zaman sonra formayı sırtına geçiren Onur Recep Kıvrak'a bir parantez açmamız gerekiyor. Cılız Güngörenspor şutlarında sıfır hatayla oynadı ve kalesinde güven verdi. Eski Onur kaldığı yerden devam edecektir.


KÖTÜ

Zayıf rakibe rağmen oynanan futbol çok kötüydü. Birçok futbolcu böyle maçları kendisini göstermek için iyi bir fırsat olarak görür ama bizimkilerin bu bilinçten yoksun olduklarını söylemek mümkün. Rakibin zayıflığından olsa gerek, basit oynamak yerine birçok pozisyonda şova kaçan hareketleriyle Paulo Henrique'yi bu kategoriye sokabiliriz. Evet, topu aldığında iyi saklıyor, rakibi eksiltiyor ama o lüzumsuz çalım girişimleri, gereksiz estetik hareketleri yok mu, ifrit oluyorum. Basit, ayağa oynayabilsek, dün rahat 5'i bulurduk fakat takım halinde erken gelen golün etkisinde kalarak maçı rölantide götürdük. 3.75 Milyon Euro'ya alınmış ama koca bir devreyi yalnızca 2 gol atarak kapamış bir forvet oyuncusu için fazlasıyla havalı buldum kendisini. Hoş Adrian'ın ondan hiçbir farkı yok ama Polonyalı Kötü kategorisine giremeyecek kadar kötü. Peki ya Serkan Balcı'ya ne demeli? Ciddi ciddi yaşlandığını hissediyorum, hızından çok şey kaybetmiş. Artık ikili mücadelelerden galip ayrıldığına da pek şahit olmuyoruz. Kendisine çekidüzen vermeli, Şenol Güneş onun kulağını çekmeli. Jebrin çok heyecanlıydı, hiç insiyatif almadan aldığı her topu takım arkadaşlarına ulaştırmaya çalıştı. Bank Asya'da Şampiyonluk mücadelesi veren bir takımla Şampiyonlar Ligi'nde 2.tur mücadelesi veren bir takım arasındaki farkı özümseyip, sahaya kalitesini yansıtmalı. Yoksa genç yaşta kulüp değiştirme rekoru kırar.

ÇİRKİN
5.25 Milyon Euro ödenerek transfer edilen Adrian, geldiği günden beri hiçbir maçta katkı vermeyen Barış Ataş, üç sezondur en ufak bir gelişim gösteremeyen Ferhat Öztorun için 'kötü' sıfatı lüks olur. Gururlu insanların haketmedikleri para boğazlarından geçmez, düğümlenir kalır. 10 Numara giyen Adrian'a harcanan mesai, ödenen para, tanınan şans Trabzonspor'un yabancı futbolcu geçmişine bakıldığında çok fazladır. Bu toleranslı yaklaşımı hakedecek hiçbir şey yapmamasına rağmen üstelik. Barış Ataş'ın ve Ferhat Öztorun'un şapkayı önlerine koyup aynı şekilde düşünmelerine gerekiyor, bu kadroda şans bulabilir miyim diye. Zira hem kendilerine hem de takıma zarar veriyorlar. Trabzonspor'un her şeyi Şenol Güneş'in Adrian'a ve sonrasında Olcan'a ettiği küfürler gerçekten çirkindi. Maçın heyecanıyla, kötü performans gösteren futbolculara tepki koymasına kimse bir şey diyemez ama ulusal bir kanal tarafından yayınlanan bir maçta ağzından çıkan sözcüklere dikkat etmeli insan. Hele ki, en ufak bir hatada tepemize çullanmayı bekleyen İstanbul basınının markajındaysanız. Bir taraftar olarak ben de Adrian'ı sevgiyle yad etmiyorum, kabul. Fakat az önce de dediğim gibi Şenol Hoca Trabzonspor'un her şeyi ben ise yalnızca taraftarım.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Recep Onur Kıvrak ***
Giray Kaçar **
Mustafa Yumlu **
Celutska **
Ferhat Öztorun *
Adrian *
Serkan Balcı *
Barış Ataş *
Sercan Kaya ***
Alanzinho ***
Paulo Henrique **

Sonradan Girenler
Dk. 58 Jebrin *
Dk. 70
Olcan Adın *
Dk. 81 Marek Cech *

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder