8 Ocak 2012 Pazar

İyi Kötü Çirkin

İYİ
Son 2 maçtır kazanan Trabzonspor, serisini 3 maça taşıdı. Büyük takımlara karşı iyi motive olan, genelde zorluk çıkaran İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u Olimpiyat stadyumunda yenmek önemliydi. Sürekli kazanan, serisini 8 maça taşıyan Galatasaray'la olan puan farkını korumak gelecek haftalar adına umut verici. Haftaya Hüseyin Avni Aker stadyumunda oynanacak olan Samsunspor maçına fire vermeden çıkacak olmamız sevindirici. Olcan Adın'ın ilk maçında 40 yıllık Trabzonsporlu gibi mücadele etmesi ve yabancılık çekmemesi gözlerden kaçmadı. Teknik Direktörümüz Şenol Güneş'in yerinde hamlelerle oyuna zamanında müdahale etmesi ve olası bir puan kaybının önüne geçmesi önemliydi. Paulo Henrique'nin üzerindeki ölü toprağını atması, iyi mücadele etmesi, Burak Yılmaz'ın üstün formunu sürdürüyor olmasının yanında soğuğa ve yağmura rağmen tribünlere gelen otuz bine yakın cefakar Trabzonspor taraftarı günün Trabzonspor adına güzellikleriydi.


KÖTÜ
İlk Devrenin ilk 5 dakikası ve maçın son 15 dakikası olmak üzere toplam 20 dakika haricinde kötü futbol oynadı Trabzonspor. Oyuna ağırlığını koyamayan bir Trabzonspor'un zorlu maçlarda daha da zorlanacağını gerçeğini gözardı edemeyiz. Defansla orta saha irtibatını sağlayacak kalitede bir stopere sahip olamayışımız kopukluklara sebep oluyor. Adrian'ın hayal kırıklığı yaratmaktaki becerisini sürdürüyor olması ve 1o numaranın ağırlığı altında ezilmesi beni üzüyor. Halil'in hemen hemen her pozisyonda çalım denemesi, bunun takım oyununa olumsuz etkisi ve ısrarla her hafta bu alışkanlığına devam etmesine teknik heye artık bir dur demeli. Aykut heyecanına yenik düştüğü pozisyonlarda takım için önemli atakları kesti, veremediği ya da rakibe kaptırdığı paslarla oldukça sırıttı. Buna rağmen Burak Yılmaz'ın ona tepki koyması da bir o kadar kötü bir hareketti.


ÇİRKİN
Türkiye'de ve Dünya'nın geri kalanında futbolun en sevilen spor olmasının belli başlı sebepleri var. Görsel güzellikler, takım oyunu, dayanışma, estetik hareketler, tribün şovları gibi birçok atraksiyon bizler gibi milyonlarca insanı ekran başına kilitliyor. Ben de naçizane 27 yıllık ömrümde bu sporu takip etmeye çalışan bir futbolseverim. Ama bu gözler Kamil Zayatte gibi bir futbol kasabını ne gördü ne de tanıdı. Yaptığı hiçbir harekettte futbolun güzelliklerine dair en ufak bir emare yok. Kariyeri boyunca Lens, Young Boys, Hull City gibi takımlarda oynamış bu Gineli sakatlık taciri henüz 26 yaşında. En iyi ihtimalle 7-8 yıl daha futbol dünyasının kabusu olmaya devam edecek. Bu sırada sakatlanacak veya futbol hayatı sona erecek futbolculara vereceği zararı düşünmek bile istemiyorum. Abdullah Avcı'nın 'Vur, Kır, Parçala' mantalitesini tam olarak özümseyen Arif Erdem'in ona şans vermesine şaşırmıyorum. Bu çirkin tablonun oluşmasında en az böyle futbolcular kadar onlara forma veren teknik direktörlerin de kabahati var.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin ***
Giray Kaçar ***
Glowacki **
Celutska **
Marek Cech ***
Adrian *
Colman **
Aykut Akgün *
Olcan Adın ***
Halil Altıntop *
Burak Yılmaz ****

Sonradan Girenler
Dk. 19 Mustafa Yumlu **
Dk. 56 Alanzinho ***
Dk. 73 Paulo Henrique **

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder