5 Mart 2012 Pazartesi

Fırtına İnönü'de Esti!

Carvalhal'ın 4 stoperden oluşan tank gibi ağır defansına karşılık Spor Toto Süper Lig'in en hızlı kanat elemanlarına sahip takımı Trabzonspor'un kapışmasına sahne oldu İnönü Stadyumu. Kazanan, fizik kurallarının getirdiği avantajla Bordo-Mavililer oldu. Ersan Adem Gülüm'den sol bek, İbrahim Toraman'dan sağ bek yaratmaya çalışmak takımı sabote etmek demektir, dün Portekizli hoca tam olarak bunu yaptı. Maçın ilk dakikasından itibaren üstünlük kurdu Olcan ve Volkan, kendilerinden fersah fersah yavaş rakiplerine. Bunun yanında oldukça istekli olan Adrian, sağ kanatta hem defansif hem de ofansif açıdan önemli katkılar veren Serkan ve başarılı bir görüntü çize Zokora - Colman ikilisinin de katkısıyla Trabzonspor maçın ilk düdüğünden itibaren oyuna ağırlığını koydu. Her ne kadar topa daha fazla sahip olan Siyah-Beyazlılar olsa da oyuncularımız topu ayaklarına her aldıklarında tehlikeli pozisyonlar yarattılar. Son vuruşlarda azıcık beceri gösterebilsek, tarihi bir skor almamız işten bile değildi.

Beşiktaş takımının her şeyi olan Egemen'in sakat olması, tribünlerde 90 dakika boyunca takımına destek veren Çarşı grubunun desteğinden yoksun bir evsahibi karşısında oynamış olmamız bizim avantajımızdı. Volkan ve Olcan gibi oynadığında karşısında hiçbir kanat bekinin duramayacağı iki pırpır oyuncumuza karşı 2 stoperden devşirme savunmacıyla çıkan Carvalhal'ın kıyağıyla birlikte ibre kadrolar açıklandığında bizden yana dönmüştü zaten.

Beşiktaş'ın genç kalecisi Cenk'in gününde olması tarihi bir skorun oluşmasını engelleyen etkenlerden biriydi. Çoğu zaman Beşiktaşlı taraftarlar tarafından bile yerden yere vurulan Cenk eleştirilere en güzel cevabı sahada verdi. Yediği iki golde de yapabileceği bir şey yoktu. Fakat önünde oynayan Sidnei'nin sahanın en kötüsü olması, kaptırdığı toplarla Trabzonsporlu oyunculara davetiye çıkarması tek başına kalecisinin iyi performansını gölgede bıraktı. Sidnei yalnızca Football Manager gibi menajerlik oyunlarında tercih edilebilir ancak, gecenin kahramanı tartışmasız oydu Beşiktaş adına. Necip, Ernst ve Fernandes üçlüsüyle sert bir göbek hattı oluşturmayı düşünmüştü Portekizli hoca fakat kanatları pas geçmesi Beşiktaş'ın sonunu hazırladı.

İYİ
Taksim'de lisenin önünde erken saatlerden itibaren organize olup, bir kısım erkek taraftarımızın da desteğiyle İnönü stadyumunu fethe çıkan bayan taraftarlarımızı ayrıca tebrik ediyorum. İlk golü atıp, sizlerin yanına koşan Burak Yılmaz gibi galibiyette de en büyük pay size düşüyor. Sizlere ayrılan tribünleri tıka basa doldurarak takımınıza şartlar ne olursa olsun sahip çıkacağınızı bir kez daha göstermiş oldunuz. Maçın adamı Volkan Şen'i, son 2 maçtır yükselen performansının zirvesine çıkarak taçlandırdığı yükselişi sebebiyle ayrıca kutluyorum. Hiçbir zaman ondan umudunu yitirmemiş biri olarak, gelecek yıllarda rakiplerin daima çekineceği iki kanat oyuncusuna sahip olan bir takımın taraftarı olarak kıvanç duyacağım. Colman, saçı gibi kara bandasıyla, istediği zaman rakiplerine hiç ışık vermeyeceğini, ofansif olarak nelere kadir olduğunu dün bir kez daha gösterdi. Birinde getirdiği, diğerinde bitirdiği iki pozisyonla skora direkt katkı yaptı. Böyle devam et esmer çocuk, Ünal'dan sonra onun tahtına oturabilecek bir sen geldin zaten. Adrian ilk kez taşıdığı forma numarasına yaraşır bir oyun sergiledi. Top ayağına yakışıyor, çok teknik ama fizik gücü malesef hala daha yeterli seviyede değil. Serkan ve Zokora'da dünün iyileri arasındaydı. Rakip orta saha elemanlarına nefes aldırmayan Fildişi Sahilli tecrübeli futbolcu, formsuz zamanları geride bıraktım mesajı veriyordu.


KÖTÜ
Kaleci Tolga ve Celutska takımın geneline göre iyi değildiler. Tolga'nın çıkmadığı pozisyonlar rakipler için önemli gol fırsatlarına dönüşüyor ki yediğimiz gollerin çoğu kesme ortalardan kaynaklanıyor. Acemilik günlerinde yaptığı hatalardan biriydi bu Tolga'nın, umarım Şenol Güneş bu konuda kulağını çeker. Zira yan toplarda ve gelen ortalarda muazzam başarı gösteren bir Onur gerçeği var kulübede bekleyen. Celutska kaptırdığı toplarla rakibe fırsat tanıdı. Kafası karışık belli ki, her ne kadar Q7'yi tutma görevini yerine getirmiş olsa genel olarak performansındaki düşüş gözlerden kaçmıyor.

ÇİRKİN
Adrian'ın saçları. Son zamanlarda gördüğüm en kötü saç kesimi. Birine mi danıştı diye soruyorum kendime ama yok hayır. Kimse bu kadar kötü bir fikir veremez. Zaten seyrek olan saçlardan böylesine uçuk -New York defilelerine nazire edercesine- bir model çıkarmak çok büyük bir sanatçının eseri olsa gerek.

Sonuç olarak takımımız adına çok çok önemli bir 3 puanla tanıştık. Hem alttakilerle puan farkını açtık hemde ezeli rakibimizi koltuğundan ederek 3. sıraya yerleştik. Bu moralle gelecek hafta Avni Aker stadyumunda oynayacağımız Sivasspor maçından da galibiyet almamız zor olmayacaktır. Yalnız, Sivasspor ligin en kolay gol yiyen takımlarından biri olsa da aynı şekilde çabucak gol bulabilen ayaklara sahip. Anadolu'nun Messi'si diye tabir edebileceğimiz bir Erman Kılıç gerçeği var nihayetinde. Gerekli önlemleri alıp, defansta hataları minimize etmeliyiz. Burak Yılmaz haftaya fazla mesaiye kalıp, Beşiktaş karşısında yapamadıklarını yapacaktır.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi

Tolga Zengin *
Mustafa Yumlu **
Giray Kaçar ***
Celutska **
Serkan Balcı *
**
Zokora ***
Adrian ***
Colman ***
Olcan Adın **
Volkan Şen ***
Burak Yılmaz **

Sonradan Girenler
Dk. 83 Aykut *
Dk. 86 Paulo Henrique *
Dk. 90 Ferhat ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder