22 Mart 2012 Perşembe

Kabus!

Senaryosu Nevzat Aydın'ın uğursuz ellerinden çekilen kura esnasında yazılmış bir tiyatro oyununun hayata geçişini izledik dün akşam. Oyuncular son birkaç sezonda konuk ekip adına değişmiş olsa da, oyunu yöneten iki yönetmen değişmemişti. Kel ve hırslı olan şaşmadığı mantalitesinden yine ödün vermemişti. Aynı olmasa da oyuncuların yapacakları aynıydı, ikili mücadelelerde sert, faullü bir oyun anlayışını benimsemişlerdi. Uzun toplarla çıkılacak bir kontraatakla bir gol iteleyebilirlerse ne ala. Bernd Schuster Türkiye'de 1960'ların futbolu oynanıyor dediğinde çoğumuz buna karşı çıkıp, homurdanmıştık. Fakat Mehmet Özdilek'in Antalyaspor'u tam olarak bunu oynuyordu birkaç sezondur. Yönetmenlerinden bir diğeri, ülkenin Güneş'i, Karadeniz'in filozofu ise aynı tuzağa tekrar tekrar düşen figüranı oynuyordu. Kalabalık rakip defansın ortasına Ofansif Orta Saha - Forvet Karışımı Halil'i gömerek, hücumda verimliliği sıfıra indiriyordu.

Küme Düşme tehlikesi sürmesine rağmen fikstür avantajıyla ligde kalacağı aşikar olan Şifo Mehmet'in talebeleri, sahada en önemli iki oyuncusundan yoksun olarak çıktı. Ali Tandoğan ve Tita, Akdeniz ekibinin en önemli hücum silahlarıydı. Onları riske etmek istemedi kısa boylu, asabi teknik direktör. Trabzonspor'un şifresini çözmüştü, her sezon aynı kumpasa getiriyordu nasılsa. Henüz 19 yaşındaki genç yetenek Emrah Başsan'ın üstün oyun zekası takımın saha içindeki yegane gol umudu olsa da sonraki dakikalarda kendi adıma en çok korktuğum oyuncu olan Mehmet Eren Boyraz'ı oyuna alarak şansını artırdı. İlk Yarının hiçbir anında hücumu düşünmemesine rağmen bir duran top zaafiyetinin getirdiği golle öne geçen Antalyaspor'da işler tam da planlandığı gibi gidiyordu. Penaltı olmayan bir pozisyonda dengeyi sağlayan Trabzonspor daha çok saldırması gerekirken üstünlüğü evsahibine kaptırınca, hakettiği şekilde kupaya veda etti. Şifo Mehmet bilmem kaçıncı kez galip geliyordu Trabzonspor karşısında. Temcit Pilavı Volume Bilmem Kaç...


İYİ
Rotasyon. Şenol Güneş'in rotasyona gitmesi bile başlı başına olumlu bir gelişme. Her ne kadar yanlış adamlarla rotasyona girişse de kafasındaki kurguyu bir maçlığına olsa bozması iyi oldu. Geçen sezon Şampiyonluğa oynayan takımın kupa'daki Beşiktaş maçına tamamına yakını yedek olan takımla çıkmış olması tamamen farklı bir durum için tasarruf yaratma adına yapılmış bir hamleydi. Bunun dışında sahada ve teknik ekipte olumlu pek bir şey yoktu, ne futbolu ne de vasatı aşabilen bir futbolcuyu izleyemedik dün Mardan stadyumunda. Biraz biraz Volkan Şen didindi durdu, o da kondisyonunun iyi olmaması nedeniyle ancak 90 dakika dayanabildi, sonraki 30 dakika boyunca yorgunluğu nedeniyle yürüdü sahada.

KÖTÜ
Süleyman Abay ve hakem triosu. Trabzonspor'a verdiği ve penaltı olmayan pozisyonda, maçın son dakikalarında Volkan Şen'in rakibini ceza sahasında düşürdüğü ve %100 penaltı olan pozisyona devam demesiyle skora direkt etki etti. Doğa'nın daha ilk yarıdan 2.sarı Kart'la oyundan atılması gerekiyordu. Antalyaspor'un aşırı sert ve faullü oyununa seyirci kalmasıyla, Ömer Çatkıç'ın tek başına çaldığı 5 dakikayı uyarıyla geçiştirmesiyle felakete yakın bir yönetim gösterdi. Vermediği kartların hıncını Trabzonsporlu oyunculardan çıkardı, kontrolü kaybettiğinin bir göstergesi gibiydi bu durum. Şenol Güneş, Tolga Zengin'in kötü oynadığı maçlardan sonra bile Onur'a şans vermeyerek, böylesine önemli bir maçta, maç eksiği olmasına rağmen sahaya sürmekle hata yapmıştır. Sahaya çıkardığı 11'de Burak ve Halil beraber oynuyor olsaydı, kalabalık Antalyaspor defansı arasında kaybolmayarak, pozisyonlara girmiş olurduk. Colman, bu takımın orta sahadaki her şeyi, onu ilk 11 başlatmalıydı. Kalede Onur, defansta Serkan ve Cech, orta sahada Zokora, Olcan, Adrian, Aykut ve ileride Halil çok kötü oynadılar.

ÇİRKİN
Bizans oyunları. Bilet fiyatlarını yüksek tutarak Antalya'da sayısı bir hayli fazla olan Trabzonspor'un gurbetçi destekçilerini stadyuma sokmak istemeyen Antalyaspor yönetimi. En ucuzu 100 Lira olan biletlerin eşine Playoff Şampiyonluk grubunda zor rastlanır. Kazanmak için her yol mübah mıdır? Onlar için evet. Böyle düşündükleri için Süper Ligde her sezon aynı futbolu oynayıp, aynı yerlerde ligi tamamlıyorlar. Bir arpa boyu yol almamalarının temelindeki sıkıntı da bu işte, hedefleri büyük ama küçük düşünüyorlar.


2001/2002 Sezonundan Beri Trabzonspor-Antalyaspor Maçları
2001/2002 (SL) Antalyaspor-Trabzonspor: 4-2 (Trabzonspor'un 4 kırmızı kart gördüğü ama Antalyaspor'un 37 puan alarak küme düştüğü meşhur maç)
2004/2005 (TK) Antalyaspor-Trabzonspor: 1-5
2006/2007 (SL) Trabzonspor-Antalyaspor: 0-0
2006/2007 (SL) Antalyaspor-Trabzonspor: 1-2
2008/2009 (SL) Trabzonspor-Antalyaspor: 3-2
2008/2009 (TK) Antalyaspor-Trabzonspor: 3-3
2008/2009 (SL) Antalyaspor-Trabzonspor: 0-1
2009/2010 (SL) Trabzonspor-Antalyaspor: 3-1
2009/2010 (SL) Antalyaspor-Trabzonspor: 1-1
2009/2010 (TK) Trabzonspor-Antalyaspor: 2-0
2009/2010 (TK) Antalyaspor-Trabzonspor: 1-0
2010/2011 (SL) Antalyaspor-Trabzonspor: 0-0
2010/2011 (SL) Trabzonspor-Antalyaspor: 0-0
2011/2012 (SL) Trabzonspor-Antalyaspor: 2-2
2011/2012 (SL) Antalyaspor-Trabzonspor: 2-1
2011/2012 (TK) Antalyaspor-Trabzonspor: 2-1 (Uz.)

SL: Süper Lig
TK: Türkiye Kupası
Uz.: Uzatmalar Sonucunda
Toplam: 6 Galibiyet, 6 Beraberlik, 4 Mağlubiyet

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere, bizim Antalyaspor'a şansımız tutmuyor. Fakat bu mütemadiyen gelişen bir fobi değil, son 10 yılda, futbolumuzun gelişmediğini, kadromuz değişse de taktiksel açıdan mesafe katedemediğimizi gösteriyor. Buna Şenol Güneş'te dahildir. Sadri Şener ve Nevzat Şakar'a göre 'Gadromuz Yeterli' olabilir belki ama gerçekler çıplak dolaşıyor. Bu sezon şike ve sonrasında yaşanan süreç iyice mide bulandırmışken, takıma yapılan takviyelerden yalnızca birkaçının aşısı tutmuşken, sezon sonuna kadar iyi-kötü sabretmekten başka çaremiz yok. Yeni sezonda Dany ya da Aykut Demir ikilisinden biriyle anlaşmamız birinci önceliğimiz olmalı. Akabinde Umut Bulut'un yuvaya döndürülmesiyle eksiklerimizin önemli bir bölümü giderilmiş olur. Uyum sürecinin aşılmasıyla birlikte tekrardan zirveye oynayan, adam gibi oynayan bir Trabzonspor görebiliriz sahada. O zamana kadar sabır ya sabır...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur *
Marek Cech *
Giray Kaçar *
Celutska *
Serkan Balcı *

Zokora *
Adrian ?
Volkan Şen **
Olcan Adın *
Alanzinho **
Halil Altıntop *

Sonradan Girenler
Dk. 46 Burak **
Dk. 74 Aykut ?
Dk. 106 Paulo Henrique ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder