13 Ekim 2012 Cumartesi

Doğru Mu Abdullah?

Göreve başlarken 'benden mucize beklemeyin.' demişti, olası bir başarısızlıkta üzerine gelecek medyaya karşı ben demiştim demek için. Abdullah Avcı'nın vizyonu, becerisi malesef Türkiye Milli Takımı için yeterli değil. İstanbul Büyükşehir Belediyespor'u birkaç sezon ilk 8'in içinde tutmak, kupada final oynamış olmak bu makama gelmek için yeterli sayılmamalıydı. Milli Takımların alt yaş gruplarında kazanılan başarılar teknik direktör kadar jenerasyonun kumaşıyla da alakalıdır. Bunun en çarpıcı örneğini Raşit Çetiner'de görebiliriz. Onun döneminde Ümit Milli Takım Futbol tarihimizde ilk kez gruplardan çıkarak U21 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine katılmıştı. Ümit Milli Takımdan sonra Raşit hocanın kulüp kariyeri malesef çok uzun sürmedi. Çünkü Milli Takım yönetmekle Kulüp takımı yönetmek arasında önemli bir vizyon, tecrübe farkı var. Şenol Güneş, Fatih Terim ve Mustafa Denizli gibi ülke futbol standartlarının üzerinde tecrübeye, taktik bilgisine, futbol görüşüne ve vizyona sahip değilseniz, henüz elemelerin 3 maçı oynanmışken iddianızı kaybetme noktasına gelirsiniz.

Teknik adamların dobra olanlarını hep sevmişimdir. Bu tür insanlar hata yaptığında kabul edecek olgunluğa sahiptirler, mazeretlerin ardına sığınmazlar. Yani çıkıp 'Oyun başında Semih'in kafası gol olsaydı, çok farklı olurdu.' demezler. Ya da 'Onur, benim genç milli takımlardan oyuncum. Buraya aldığım Mert ve Cenk'in millilik sayıları aynı, oynama süreleri aynı. Onur 9 maçtır bizimle birlikte değil. Cenk ile Mert, 7 maçtır beraberler. Onur da bu takımın parçası, performansı böyle sürdürdüğü müddetçe bizimle birlikte olacaktır.' gibi akla, mantığa sığmayan bir açıklamayla komik duruma düşmezler. Adamı 15 maç çağırmasan bile, formdayken, Milli Takım'ın ona ihtiyacı varken çağıracaksın, lamı cimi yok. Çağırmazsan ne mi olur? Allahın sopası yok ya işte, ilahi adalet tecelli eder.


2014 Dünya Kupası Elemelerinde, böylesine uygun bir gruptan çıkamazsak eğer bu futbolcuların değil onları oynatamayan ya da hakkaniyet ölçüsünde değerlendirip, seçmeyen Abdullah Avcı'nın kabahatidir. Milli Takımın başında bulunduğu 10 maçlık süre boyunca 5 kez mağlup olan Avcı'nın geleceği pek parlak görünmüyor. Macaristan'ı içeride ve dışarıda, Estonya'yı dışarıda, Hollanda'yı içeride yenip, Romanya'ya deplasmanda yenilmezsek gruptan çıkarız. Farkındayım, pek bir zorlama oldu. Ama 'Onur' 10 maçtır bizimle birlikte değil. Doğru Mu Abdullah?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder