28 Ekim 2012 Pazar

Tarihi Tersten Yazıyoruz!

2010 Şampiyonu Bursaspor'un, 2011 Şampiyonu olan Trabzonspor'a konuk olduğu maç denk güçlerin mücadelesi şeklinde geçti. Maçın hakkı beraberlikti fakat Emerson'un yaptığı bir zamanlama hatası ve ardından topu takip etmemesi sonucunda, usta ayak Batalla'nın vuruşuyla meşin yuvarlak ağlarımızla buluştu. 80 Dakika kuramadığımız baskıyı son 10 dakika ancak hissettirebildik rakibimize. Marc Janko'nun yarım volesi, Emre Güral'ın direkten dönün topu ve nizami olmasına rağmen hakem İlker Meral tarafından sayılmayan Yasin'in golü son dakikalarda kurduğumuz baskının meyveleriydi.

Şenol Güneş, takımın mantalitesini geçtiğimiz yılların aksine üretim yapamayan, tamamen kişisel becerilere endeksli bir hale getirdi. Bol paslı sistemden de uzaklaştık üstelik. Aramızda sezon başından beri takımımızın çok değil 5 dakika pres yaptığını gören oldu mu? Ya da topu kanatlardaki Yasin, Olcan ve oynadığı zamanlarda Volkan'a indirmek haricinde hücum varyasyonu geliştirdiğini gören? Süper Lig'in en uzun takımlarından biri olmamıza rağmen duran toplardaki etkisizliğimiz de cabası.


Bu takım çift santrafor oynayacaksa, mevcut kadro yapısında buna en uygun iki isim Janko & Emre ikilisidir. Zira Halil Altıntop, bal yapamayan arı gibi, rakip yarı sahada gereksiz yerlere boş koşular yapıp duruyor. Topu ayağında saklama huyundan da feragat etmiş gibi, kaldı ki takımımızın en çok top kaybı yapan ismi. Paulo Henrique, top henüz ayağına gelmeden öndeki adamı nasıl geçerim'i kuruyor kafasında. Takım oyunundan bihaber. Robert Vittek, cam adam gibi her an sakatlanabilir. Boyunu ve güçlü fiziğini kullanamıyor, son vuruşlarda etkisiz. Emre Güral, hazırlık maçlarından sonra ilk kez forma şansı buldu. Tam bir futbolcu fiziği var, top ayağına yakışıyor. Özgüveni yüksek ve kendini ispatlama arzusunda. Ligde bundan sonra oynayacağımız maçlarda mutlaka şans bulacaktır. Marc Janko konusunda hemen hemen tüm taraftarlarımı gibi ben de endişeler taşıyorum. Fakat şunu unutmamalıyız eşeltirirken, Janko son anda elimizden kaçan Dame N'Doye gibi golü yoktan var eden bir santrafor değil. Top ayağındayken müthiş beceriler sergileyip rakip eksiltebilecek ya da sezgisel olarak nerede durması gerektiğini bilen tipte bir futbolcu da değil. Janko, her iki kanattan yüksek toplarla beslenirse faydalı olabilecek bir santrafor. Bu yüksek topları hem rakip kaleye gönderip tehlike yaratabilir hem de arkadaşlarına indirip pozisyon bulmalarını sağlayabilir. Bu noktada Şenol Güneş'ten bir ricam var, Halil'e gösterdiği sabrın çeyreğini Janko'ya göstermesi.

Yasin Öztekin bölüm bölüm etkili oldu fakat yeteri kadar beslenmediği için maçın seyrini değiştiremedi. Gerçi uzatmaların son dakikasında yaptığı şık vuruş nizami bir goldü, verilebilirdi şayet İlker Meral'in gözüne perde inmemiş olsaydı. Olcan Adın'a ne olduğunu hiç ama hiç bilmiyorum. Transfer olduğu ilk sezondaki müthiş performansı geçtim kendi ortalamasını bile yakalayamıyor. Sol kanadı sezonun başından beri verimli kullanamıyoruz. Frikik golünü attıktan sonra taraftarlara sus işareti yapacağına, kendi performasını, kondisyonu düzeltmesi daha evla olacaktır. Sapara tıpkı önünde oynadığı Zokora gibi maçın kötüleri arasındaydı. 82 Dakika sahada kalmasına şaşırdım açıkçası. Zokora o kadar isteksiz ve verimsizdi ki, Şenol Güneş'in bir ara onun yerine kurtarıcı (!) Barış Özbek'i sahaya süreceğini düşündüm.Emerson ters kademeye girip topu kestiği pozisyon haricinde varlık gösteremedi. Bizim sol bek sorunumuz kronik hale gelmiş anlaşılan. Son 10 sezonda sayısız futbolcuyu denedik orada ama en faydalı olan Lee Eul Young'tu o bölgede, bir de ilk geldiği sezonki haliyle Cale. Emerson bu haliyle bize ilaç olamaz. Zeki Yavru'yu ilk devre başarılı buldum. İkinci devre takımın genel ruhsuzluğuna ortak oldu. Uzun toplarda başarılıydı. Şenol Güneş'in ondan vazgeçmemesi tek temennim. Sol Bamba ve Mustafa Yumlu vasat oynadılar. Golde hataları yoktu fakat yakaladığımız sayısız duran top fırsatından da yararlanamadılar. Kalecimiz Onur'un, yediğimiz gol sonrası sarf ettiği sözler Trabzonspor taraftarının o anlarda hissettiklerini birebir yansıtıyordu aslında. Beklentileri de birebir karşılayan tek futbolcumuz olan Onur bu maçta da formasının hakkını vererek oynadı.

Sonuç olarak, Bursaspor'a tarihimiz boyunca hiç yenilmediğimiz Avni Aker'de yas vardı bu akşam. Hem tribünleri dolduran binlerce seyirci hem de ekran başında destek veren milyonlarca taraftar en azından bu geleneğin sürmesini diledi. Son saniyede Yasin'in enfes vuruşuyla filelerle buluşan golü geçerli saymış olsaydı İlker Meral, şu an hak etmediğimiz halde 1 puana seviniyor olabilirdik. Olmadı, olmayınca olmuyor zaten. Süper Lig'de oynadığı 9 maçta rakip fileleri 7 kez havalandırabilen bir takımdan bahsediyoruz. Beklentileri yüksek tutmayalım, bu sezon ilk 3 pek gerçekçi bir hedef olmayacaktır bizim için. Birçok taraftarın, yeni şampiyonluklar için dua ederek başladığı 2012-2013 sezonunda tarihi tersten yazmaya devam ediyoruz...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur Recep Kıvrak **
Mustafa Yumlu **
Zeki Yavru **
Sol Bamba **
Emerson *
Zokora *
Sapara *
Yasin Öztekin **
Olcan Adın  *
Halil Altıntop *
Marc Janko *

Sonradan Girenler
Dk. 60 Alanzinho *
Dk. 69 Emre Güral **
Dk. 81 Soner ? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder