5 Kasım 2012 Pazartesi

Bordo Mavi Harakiri

Antalya Akdeniz Üniversitesi Stadyumunda, beklentilerden farklı bir kadroyla sahaya çıktı Şenol Güneş. Sezon başından beri forma şansı bulamayan Adrian, uzun zamandır ilk 11'e giremeyen Celutska ve beklentilerin altında kalan Janko, zorlu deplasmanda galibiyet arayan ekibimizde sahaya çıkan futbolcular arasındaydı. Maça da iyi başladı Bordo-Mavi'li futbolcularımız, Janko'nun müthiş dönüşü ve sert şutu sonrasında dönen topu tamamlayan Adrian resmi maçlardaki ilk golü atıyordu Trabzonspor adına. Ne olduysa golden sonra oldu, şampiyonluğa oynayan rakibi karşısında süpriz bir golle öne geçen Anadolu takımı gibi oynayama başladık. Geri çekildik, çekildikçe Zokora'nın formsuzluğu önce çıktı, mevkisi olmamasına rağmen ön libero gibi oynayan Soner sırıtmaya başladı. Sol kanadımızda önde oynayan (?) Olcan, hem ofansif hem de defansif olarak takımın en kötüsüydü. Onun etkisizliği Emerson'a da sirayet etti ve nihayetinde sol kanadımız çöktü.

İlk devre ortada olan oyun kontrolü, ikinci devre iyice oyundan düşmemizin ardından rakibe geçti. Sezon başından beri hissedilen, haftalar ilerledikçe iyice artan kondisyon eksikliğimiz bu maçta da kendini gösterdi. Son 10 dakika evsahibi Antalyaspor'a öylesine boş alanlar verdik ki rakip dilediğince at koşturdu ceza sahamızın önünde ve sağ kanadımızda. Hakem Halis Özkahya'nın da muazzam katkılarıyla Antalyaspor 2 şok golle -kendilerinin bile inanamadıkları 2 golle- maçı kazandı.


İYİ
Uzun süren sakatlığının ardından sahalara bomba gibi dönen Giray Kaçar. Her zamanki hırsı, arzusuyla mücadele etti. Defans hattında Bamba'yla iyi bir ikili olacağının sinyallerini verdi. Taraftar onun formanın hakkını vererek oynadığını biliyor ve büyük saygı duyuyor. O böyle istekli oynadıktan sonra gerisi gelecektir.

Adrian açısından önemli bir milattı bugün. Resmi maçlardaki ilk golünü, fırsatçılığını göstererek Antalyaspor ağlarına gönderdi. Kopuk oynasa da istekli görüntüsüyle gelecek haftalar için umut verdi. Yasin, maçın son 20 dakikalık periyoduna kadar gayet başarılıydı. Hızı, rakip eksiltme özelliği ve tekniğiyle dikkat çekti fakat son tercihleri hep sıkıntılıydı. Daha iyi olabilirdi. Marc Janko'da Trabzonspor'a geldiği günden beri en istekli futbolunu oynadı. Özellikle indirdiği toplar, topla beraber dönüşleri çok iyiydi. O indirdiği topları değerlendirebilecek bir forvet olsaydı yanında şu an bunları konuşuyor olmazdık.


KÖTÜ
Kalede Onur, kurtarılması çok zor iki gol yedi. Maç konsantrasyonu iyi değildi. Maç boyunca defans oyuncularımızın kendisine gönderdikleri geri pasları ve degajları iyi kullanamadı. Emerson'un artık kızağa çekilmesi gerekiyor. Gün geçtikçe kötüye gidiyor, her hafta sermayeden tüketiyor. Artık tahammül sınırlarını aştı. Marek Cech'te tıpkı Adrian gibi bir şansı hakediyor bence.

Ortada Zokora verimsiz, isteksiz ve eski hırsından yoksundu. Colman gibi bir partneri olmayışının etkisi olabilir ama kendisine çekidüzen vermesinin vakti geldi de geçiyor bile. Soner'in daha ileride, pasör özelliğini daha faydalı kullanabileceği bir yerde oynaması gerekiyor. Genç oyuncudan ön libero çıkarmaya çalışıyoruz, çıkmaz. Mümkünatı yok.

Olcan Adın gerçeğini gözardı edemeyiz bu noktada. Bugün forma giyen futbolcular arasında açık ara en kötüsüydü. Sanki sahada değil de saha kenarına koltuğu çekmiş, maçı seyreder gibiydi. Nazar mı oldun, göze mi geldin be adam? Nedir sendeki bu isteksizlik? Hangi akla hizmet, 2 Metrelik santrafora yarım metrelik orta kesiyorsun?

Ya sen Şenol Hocam, ikinci devrenin ilk dakikasından itibaren yokları oynayan senin takımın değil miydi? Oyuna müdahale etmek için neden 72.Dakikaya kadar bekledin? Sen de mi skor antrenörü oldun yoksa?ÇİRKİN
Mehmet Demirkol güzel bir laf etti bu akşam. 'Büyük takım oyuncusu şikayet etmez!' dedi. Şikayet edemeyiz, o şanlı forma şikayet etmek için değil, çıkıp çatır çatır oynamak için var. Evet, Halis Özkahya bizi bugün doğradı. Rakibin attığı iki gol şaibeli, vermediği fauller canımızı yaktı. Ama büyük takım, büyük takım futbolcusu ve antrenörü bahanelerin arkasında saklanamaz.

"Hem şanssız hem de haksız goller yediğimizi düşünüyorum. Yediğimiz iki golde de pozisyon öncesinde fauller vardı. Bu tarz hatalar hep bize denk gelmeye başladı. Golden önce pozisyonda Bamba'ya hakem kart göstermişti. Daha sonra Bamba pozisyonunu almadan oyun hemen başladı. Diğer golde ise Serkan'a yapılan bir faul vardı ve bu verilmedi."

Evet, söyledikleri kelimesi kelimesine doğru ama ya senin futbolcuların Şenol Hocam? Şenol Güneş vizyonunda bir futbol adamı hakemin hatalarından önce kendi takımının isteksizliğine, kötü futboluna vurgu yapmalıydı. Suçu tek başına, artniyetli olduğunu düşündüğümüz şekeroğlan Halis'e yüklememeliydi. Çünkü sağlık ekibinin, futbolcularımızın kondisyon eksikliğini bir türlü gideremeyen teknik ekibin, yerinde transferler yapamayan transfer komitesinin ve zamanında, doğru tercihler yapamayan Şenol Güneş'in ve futbolcuların kabahati 3.tekil şahıslarınkinden çok daha fazla. Bu rezillik daha ileriye gitmeden, kadrodışı bırakılacak isimler belirlenmeli, futbolcuların kulağı çekilip, motivasyonları artılırmalıdır. Yoksa bugünleri mumla ararız, kendimize daha çok harakiri yaparız.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur Recep Kıvrak **
Celutska **
Giray Kaçar ***
Sol Bamba **
Emerson *
Zokora *
Soner *
Yasin Öztekin **
Olcan Adın  ?
Adrian **
Marc Janko **

Sonradan Girenler
Dk. 73 Serkan Balcı ?
Dk. 73 Volkan Şen ?
Dk. 82 Alanzinho ? 

2 yorum:

  1. Açıkçası 60. dakikalara kadar bu sezon izlerken en az sıkıntı çektiğim maçtı. Berbat değildik, amatörce iki gol yemeseydik gelişmeleri konuşuyor olurduk. Sabırla sorumlulara güvenmeliyiz, belirsizlik ve gerginlik veya fevri karar vermek işimize hiç yaramaz. Sadece anlık müdahale peşinde koşmuş oluruz.

    YanıtlaSil
  2. Takım kötü değildi fakat oyuna bir türlü hükmedemedik, Antalyaspor'a dilediğince at koşturma şansı verdik renkdaş. İşimiz zor, ilk 3'e girmemiz de. Bu sezonu bir geçiş dönemi olarak algılamak lazım, kadromuzun uyum sorunu aşılıp, eksikler giderilirse gelecek sezon daha iyi bir Trabzonspor izleyebiliriz.

    YanıtlaSil