20 Kasım 2012 Salı

45 Dakika Yetti!

Her ne kadar kağıt üzerinde kolay gözükse de zor kazanılan Akhisar Belediyespor maçının ardından Süper Lig'in en zorlu deplasmanlarından birine konuk oldu Trabzonspor. Evsahibi ekip 16 Aralık 2011 tarihinden beri sahasında kimseye mağlup olmuyordu. Yayıncı kuruluşun rating kaygısıyla uydurduğu Karadeniz Derbisi titri çok havada kaldı. Ordusporlu taraftarların 90 dakikalık tempolu küfürleri, Trabzonspor'un ağabeyliğini görmezden gelmek, uzatılan eli itmek anlamına geliyordu.

Maçın ilk devresinde sahada neredeyse hiç olmayan Bordo-Mavi'li futbolcularımız ikinci devreyle birlikte unuttukları kimliklerini yeniden buldular. Tek bir olgun atağı olmayan takımın yerine istekli, arzulayan, kazanma azmi olan bir takım gelmişti. Olcan eski günlerine dönüş sinyalleri verirken, takımını da zorlu deplasmanda zafere taşıyordu. Olcan'lı 45 dakika yetmişti.

İYİ
Onur'un her hafta yükselen formu dikkat çekiyor. Bazen düşünüyorum, Avrupa'dan önde gelen liglerindeki belli başlı takımlarda rahatlıkla oynayabilecek seviyede iki kaleciye sahibiz. Özellikle genç Onur'u önümüzdeki yıllarda kadromuzda tutmak zor olabilir. Sol Bamba her zamanki gibi yerinde müdahalelerle görevini iyi yaptı. Oyuncularımız özellikle defansta, konsantrasyonlarını yitirdiği anlarda sahne alarak takımı maçta tutan isim oldu.


Marc Janko, geçtiğimiz hafta kendisinden çok şey bekleyenlerin umutlarını yeşertmişti, bu hafta ise kendini gerçek anlamda gösterme şansı oldu. Attığı golle, direkten dönen vuruşuyla ofans hattımızın yıldızı olacağını ispat etti. İyi beslenebilirse çok faydalı olacaktır. İkinci devre oyuna giren, girdiği gibi maçın havasını değiştiren Olcan Adın eski günlerine dönüş sinyalleri verdi. Umarız bu formu gelecek haftalara da taşır ve zirve yürüyüşümüz devam eder.

KÖTÜ
Serkan Balcı, kendinde değil. Ne kafası ne de vücudu futbol oynamaya elverişli. Erkenden emekli olan futbolcular gibi, hevesini almış futboldan. Bu halde sadece ve sadece Zeki Yavru'nun istikbaliyle oynar. Sol bekte yer alan Emerson'un da ondan farkı yok, Trabzonspor'da oynaması cidden mucize. Marek Cech'in geçen sezonki performansı Sambacıdan çok daha iyiydi. Fakat Slovak futbolcuya hiçbir resmi maçta şans tanımadı Şenol Güneş. Bence Adrian gibi o da bir şansı hakediyor, özellikle Emerson bu kadar kötüyken.

Sapara, Colman ve Yasin aynı anda kötü oynamaları oyunun ilk yarısında kendi yarı sahamıza hapsolmamıza neden oldu. Colman sürekli pas hatası yapması, Sapara'nın sorumluluktan kaçan futbol anlayışı, Yasin'in yorgunluğu gözlerden kaçmadı. Colman düzelecektir, maç eksikliğini giderdikçe fakat Sapara'nın haftalar ilerledikçe düşen formu onu yedek kulübesine yaklaştırıyor.

 
ÇİRKİN
Orduspor taraftarı. Trabzonspor camiası genel olarak Orduspor'a sempatiyle bakar. Zira Süper Lig'de ne kadar çok Karadeniz takımı olursa o kadar mutlu olur Bordo-Mavi yürekler. Trabzonspor taraftarı, Karabük'ten Rize'ye kadar yaydığı bölge milliyetçiliği karşılık bulabilmiş değil son zamanlarda iyileşen Çaykur Rizespor ilişkileri hariç.

Bu akşam Orduspor taraftarı öyle ağır küfürler etti ki, herhangi bir İstanbul deplasmanında bu denli bir rezillikle karşılaşmamız pekte olası değil. Trabzonspor 'Efsane' kimliğini, 2.Liglerde onlarca yıl mücadele ederek kazanmadı. Müzemizdeki şampiyonlukların zekatları bile onları ihya eder. Kardeşlerimizi buradan uyaralım tekrardan, ağabey dediğin büyüklüğünü gösterir ama bir yere kadar. Lakin nush ile uslanmayanı etmeli tekdir; tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur Recep Kıvrak ***
Serkan Balcı *
Giray Kaçar **
Sol Bamba ***
Emerson *
Soner **
Sapara *
Colman *
Yasin Öztekin *
Emre Güral **
Marc Janko ***

Sonradan Girenler
Dk. 46 Olcan Adın ****
Dk. 73 Halil *
Dk. 84 Aykut ? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder