20 Ocak 2013 Pazar

Hezimetin Böylesi

Takım Ruhu denen şey Trabzonspor için bir Anka Kuşu'ndan farksız şu an. Herkes ne olduğunu biliyor ama malesef henüz gören olmadı. Muazzam hakem hatalarını, yanlış teknik direktör seçimlerini bir kenara bırakalım, Trabzonsporlu futbolcuların bu kadar ruhsuz ve yenilgiyi kabullenmiş bir görüntü çizmesini aklım almıyor. Tepkisizlik bu sezon futbolcularımızın en belirgin özelliği olmuş durumda. Trabzonspor bu akşam ezilerek yenilmiştir. Başta Alanzinho'dan ön libero yapmaya çalışan Şenol Güneş, sempatik gülümsemesi ve ani çıkışlarını transfer döneminde pek göremediğimiz Sadri Şener ve 'Gadromuz Yederli' deyimini hayatımıza sokan Nevzat Şakar olmak üzere Trabzonspor formasının ağırlığını kaldıramayan futbolcu tayfası suçludur. Şu an Bordo-Mavi'li takımımızın küme düşme hattının çokta uzağında olmamasının sebebi bu topyekün başarısızlıktır.

Rakip takım KDÇ Karabükspor ilk 11'inden 7 kişi eksik olmasına rağmen, çok fazla zorlanmadan istediğini aldı ve gitti. Mesut Bakkal'ı takımın başına getirdikten sonra iyi bir ivme yakalayan Karadeniz Ekibi aynı tarifeyi deplasmanda İstanbul'un iki sarışınına uygulamıştı fakat kadrosunda bu denli eksikler yoktu. Her transfer döneminde transferleri kampa yetiştiren, titiz ve detaycı çalışma anlayışıyla Türk Futboluna yeni bir soluk getiren Sadri Şener ve ekibi eseriyle gurur duyabilir. Lakin taraftarın yani karşılıksız seven bizlerin yaşadığı acının, hayal kırıklığınının çeyreğini anlayabilir mi? İşte orası muamma.

İYİ
Bugün Hüseyin Avni Aker stadyumunda olmayan şeylerden biriydi 'İYİ'lik. Penaltı, Kırmızı Kart, Sarı Kart, Hakem Hatası ve bolca Gol vardı fakat performansıyla fark yaratan bir Trabzonspor futbolcusu yoktu. Vasat diyebileceğimiz futbolcular ise takımın en isteklisi olan Vittek ve biraz da yorulana kadar Alanzinho ve Sapara'ydı.KÖTÜ
İzlediğim en kötü Onur performanslarından biriydi. Önündeki 4'lü defansın şuursuzluğuna ortak oldu, beklentilerin çok altında kaldı. Serkan Balcı maçın en kötüsüydü. Zeki Yavru'nun kabahati İstanbul takımından değil de 1461 Trabzon'dan gelmiş olması sanırım. Böylesine bitik, ruhsuz bir futbolcuyu yakın zamanda görmemişti gözlerim. Gördüğü Kırmızı Kart'la performansını taçlandırdı. Celutska ve Yumlu ikilisi yediğimiz gollerde hatalıydı, sürekli rakip hücumcuları kaçırdılar. Emerson ilk devre biraz daha derli toplu gözükse de maçın ikinci yarısıyla beraber genel havaya uydu.

Adrian maç boyu her an oyuna girebilir, tek bir vuruşuyla bizi maça ortak edebilir diye düşündüm ama nafile. O da kopmuştu maçtan, pek top almadı, rakip orta saha oyuncuları arasında kayboldu. Olcan Adın kanat bindirmeleri ve sürekli çalım yapmak üzerine kurulu futbol anlayışını biraz da kollektif futbol anlayışına çevirse yerinde olacak. Son seçimlerinde sürekli egosu ağır basıyor çünkü. Yasin Öztekin 10 haftadır kayıp, bugün de onu gören olmadı. Bulanların insaniyet namına kulüple iletişime geçmesini rica ediyorum. Sonradan oyuna giren Aykut Akgün ve Marc Janko hiçbir varlık gösteremediler.


Gelelim zurnanın zırt dediği yere. Şenol Güneş hala daha Alanzinho & Sapara ikilisinden ön libero yapmaya çalışıyor ama olmaz hocam. MP Antalyaspor ve Mersin İdman Yurdu gibi göbeği yumuşak olan takımlara karşı bu ikiliyi oynatabilirsin. Fakat Yiğit İncedemir ve Birol Hikmet gibi sert ve basan oyuncular senin oyununu bozar, topun hakimi olamazsın. Bu basit gerçeği gözden kaçırmış olmana inanamıyorum. Uzun zamandır oynadıkları futbol ve kafa yapısı olarak görünürde olmayan Yasin ve Serkan'ı ilk 11'de başlatman bir hata, yenik durumda olmana rağmen 2. Devre Aykut'u oyuna sürmen başka bir hata. Bu tarz maçlarda duran, bekleyen kule santraforun yanına Emre Güral gibi hareketli, uzaktan şut becerisi olan oyuncuları kullanmak gol atmayı kolaylaştıran etkenlerden biridir. Fakat Şenol Güneş Janko'yu da Vittek'in yanına alarak skorun tescilini daha 80.dakikadan yapmıştı bile. 

Şenol Güneş'in özrü kabahatinden de beter maç sonu açıklamaları ise üzüntü vericiydi; "Rakibimizin nasıl oynayacağını biliyorduk. Yeteneğimiz var ancak olmuyor. Tam bir kontraatak takımı Karabükspor ve bu yönde oynuyorlar, yediğimiz gollerde bu şekilde gerçekleşti. Zemin konusunda da önemli sıkıntı yaşadık. Biz topa sahip olmak istedik ancak Karabükspor bize izin vermedi."

ÇİRKİN
Maçın ilk golünde, bir buçuk metrelik ofsaytı gör-e-meyen Bahattin Duran, verdiği ve vermediği kararlarla Trabzonspor antipatisinin artarak devam ettiğini ispatlayan Cüneyt Çakır gecenin gizli kahramanlarıydı. Fakat onlardan ziyade, dirsek yiyen, dövülen takım arkadaşına yardıma koşmayan, buz gibi ofsayt kararına itiraz etme zahmetinde bulunmayan bir futbolcu kadrosundan verim alınamaz. Tek ve gerçekçi hedefi Ziraat Türkiye Kupası'nı almak olmalı bu takımın. Oldukça zahmetli geçecek bu süreç sonunda çelik gibi sinirlere sahip olan bir taraftar grubu bile çıkabilir ortaya.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur *
Serkan Balcı ?
Mustafa Yumlu *
Celutska *
Emerson *
Alanzinho **
Adrian *
Sapara **
Olcan Adın *
Yasin Öztekin ?
Robert Vittek **

Sonradan Girenler
Dk. 46 Aykut Akgün ?
Dk. 62 Gustavo Colman *
Dk. 80 Marc Janko ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder