3 Kasım 2011 Perşembe

Avni Aker'de Sessiz Gece

Trabzonspor dün gece kendi tarihinin en önemli müsabakalarından birine çıktı kendi saha ve seyircisinin önünde. Rakip ilk maçta akıllıca oynayıp 3 puanı kazanan Rus temsilcisi CSKA Moskova'ydı. Yarım sıfırla bile olsa gelecek bir galibiyet Uefa Avrupa Ligini garantilememizi sağlarken, Şampiyonlar Liginde bir üst tura çıkmamız adına çok önemli bir avantaj sağlayacaktı. Gelin görün ki, evdeki hesap çarşıya uymadı. Defansif konsantrasyonu iyi olsa da hücumda bir türlü istenen seviyede oynayamadı Trabzonspor.

Maç öncesinde Avni Aker Bordo-Mavi bayraklar ve dolu tribünlerle öylesine güzel süslenmişti ki, gelecek bir galibiyet sonrasında oluşacak atmosferi hayal etmek hiçte zor değildi. Aşırı konsantrasyonun yan etkilerinden biri hemen maçın başında sirayet etmişti Karadeniz Fırtınasına. Belalımız Doumbia kalecimiz Tolga'yı geçip zayıf olan ayağıyla topu itekleyerek ağlarımıza göndermek üzereyken maçın bizim adımıza yıldızlarından biri olan Giray araya girerek mutlak bir golü engelledi. Sonrasında oyun dengede seyretti ilk devre boyunca. Özellikle Burak'ı kaçırmak istediğimiz her pozisyonda ofsayt taktiğine başvuran CSKA Moskova'nın teknik direktörü Leonid Slutski bunu Lille, İnter ve ilk Trabzonspor maçında da uygulamış ve başarıya ulaşmıştı. Neredeyse tüm gol yükünü Burak Yılmaz'ın çektiği bir takımın hocası, uzun toplarla sonuca gitmek isteyecekti mecburen. Fakat Şenol Güneş'in ve teknik kurmaylarının 3 maçtır rakip ayırt etmeksizin sürekli ofsayt taktiği yapan bir takıma karşı önlem almaması bende hayal kırıklığı yarattı.

İkinci devre boyunca dönem dönem iyi mücadele etsekte sonuca gidemedik. Maç boyu defansta çok kritik hatalar yapmadık, rakibin süper hareketli ikilisi Vagner Love ve Doumbia'yı kısmen de olsa durdurmayı başardık. Alanzinho'nun güzel getirdiği ama bencilce harcadığı pozisyon ve son dakikada Giray'ın kafa vuruşuda topun direkten oyun alanına geri dönmesi bizim adımıza kaçan en önemli fırsatlardı. Oyuna giren 3 oyuncu arasında sadece Alanzinho'dan verim alabildik, ağır rakip defans arasında etkili koşular yaparak faydalı oldu. Böylesine ağır defans hattına sahip bir rakip için hızlı oyuncularla etkili olmamız gerekiyordu, işte bu nedenle Alanzinho ve Paulo Henrique, Adrian ve Halil'in yerine ilk 11 başlayabilirdi.

Kalede Tolga mükemmel oynadı, tek bir hatası bile yoktu. Hırsı ve kurtarışlarıyla takımına hayat verdi. Maç sonunda Zokora'nın onun yanına gidip, sarılması da buna işaretti. Cech birkaç haftadır çok etkisiz, dün gece de kötü maçlarından birini çıkardı. Ofansif olarak pek katkı vermedi, tıpkı aynı kanatta görev yapan Halil gibi. Glowacki ve Giray iyi oynadı, riskli işlere girmediler, temiz bir oyun sergilediler. Giray'ın defanstan uzun toplarla Burak'ı buluşturma hevesi rakip takımın kulelerinden geri döndü her seferinde. Hırsını ve takıma kattıklarını kimse inkar edemez ama ekstra işler yapmak yerine hızlı ve yerden oynasa daha iyi olabilirdi sanki. Her şeye rağmen Tolga'yla beraber maçın en etkilisiydi. Uefa.com tarafından maçın adamı seçilmesi süpriz değildi. Celutska'da oldukça iyi mücadele etti, kritik hata yapmadı. Sezonun en efektif transferlerinden biri olduğunu her geçen gün üzerine koyarak ispatlıyor.

Serkan Balcı oyundan çıkana kadar sürekli koşu halindeydi. Pas hatası yapmadı, orta sahaya dinamizm getirdi ve daha 60. dakikada oyundan alındı. Onun oyundan alınması yanlış bir karardı ve rakibin orta saha üstünlüğünü eline geçirmesi demekti. Colman yine çok koştu, sürekli pres yaptı, bu kadar emek harcadıktan sonra onu eleştirmek hiç içimden gelmiyor. Zokora yine kritik müdahalelerde bulundu, ofansif olarak biraz daha iyiydi dün gece. Vatandaşı Doumbia'nın 2.Sarı'dan Kırmızı Kart görmesini sağlayan profesyonel hareketi de takdire şayandı.

Adrian sahanın en kötülerinden biriydi, duran toplardaki etkisini çıkartırsak geriye inanın bir şey kalmıyor. Transferi için ödenen 4.5 Milyon Euro için ise içim yanıyor. Halil bugün etkisizdi, pek katkısını göremedik, sanırım Gaziantepspor maçının yorgunluğunu tam olarak üzerinden atamamıştı. Burak ise istekli olmasına rağmen faydalı olamadı. Birkaç zor pozisyon hariç net bir pozisyon bulamadı ve önceki maçlarına nazaran vasatı bile tutturamadı.

Tarihimizde daha önce iki kez mağlup ettiğimiz İtalyan temsilcisi İnter'i bu kez Avni Aker'de ağırlayacağız. Bir galibiyet çok şeyi değiştirecek ama yenilmemek Avrupa Kupalarına devam etme yolunda bize avantaj sağlayabilir, tabi diğer maçın sonucu da etkili olacak. İşler artık daha zor, daha çok mücadele etme, daha çok direnme vakti. Sadece oynamanın değil, dimdik oynamanın vakti geldi de geçiyor bile...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin ****
Giray Kaçar ****
Glowacki **
Cech *
Celutska **
Serkan Balcı ***
Colman **
Zokora **
Adrian *
Halil Altıntop *
Burak Yılmaz *

Sonradan Girenler
Dk. 60 Alanzinho **
Dk. 60 Paulo Henrique ?
Dk. 81 Aykut ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder