27 Kasım 2011 Pazar

İlk Derbi İlk Mağlubiyet

Trabzonspor yorgundu, birkaç gün önce Şampiyonlar Liginde İnter gibi bir rakibe karşı kıran kırana bir maç oynamıştı. Haftayı boş geçen Beşiktaş karşısında İnter maçındaki kaliteli oyun klavuz olur diye bekleniyordu. 8 Kişinin defansif oynadığı rakibe karşı oyunun kontrolünü maç boyunca rakibe de kaptırmadı ancak futbol şansı Beşiktaş'ın yanındaydı. Fırat Aydınus'un da muazzam katkısıyla maçı da kazanmasını bildi İstanbul takımı.

Maçı kazanacak birçok pozisyon buldu Bordo-Mavi ayaklar. Fakat takımı gol yükünü sırtında taşıyan Burak Yılmaz'ın suskunluğu bu maçta da devam etti. Müthiş performansı sonrası tavana vuran özgüvenin getirdiği olumsuz futbol bu akşam sahadaydı. Kaybettiği toplar sonrası hareketsiz kalması, arkadaşları gibi mücadele edememesi ve ezbere oynaması birkaç maçlık bir hevestir diye umuyorum. Halbuki sahada kaldığı süre boyunca aldığı tüm pasları hatta gol pozisyonlarını bile Burak Yılmaz'a asist yapmak için harcayan Halil Altıntop gibi bir partneri de vardı ama olmayınca olmuyor işte. Halil ise ilk devre ne kadar faydalıysa, ikinci devre o kadar zarar verdi takımına sahada yürüyerek. Golcümüz Burak, son dakikalardaki net pozisyonda topu kaldırmak yerine, çok sık yaptığı yerden plase vuruşu tercih etse şu an bunları yazmıyor olacaktım belki de. Burak Yılmaz'ın sürekli hakemle konuşması, haklı ya da haksız pozisyonlara devam etmek yerine hakeme itiraz etmesi takıma yarardan çok zarar veriyor.

Burak ve Halil'le beraber sahanın bizim adımıza en kötülerinden olan Alanzinho'da 45 dakikalık bir sahne gösterisinden sonra yedek kulübesinin yolunu tuttu. İlk devrede yakaladığı net gol pozisyonu atamaması, son vuruşlardaki yetersizliğiyle örtüşüyor aslında. Colman ve Zokora görevlerini iyi yaptılar. Zokora bu maçta ofansif olarak kendini aştı, taşıdığı toplarla önemli katkılar verdi. Sahanın bizim adımıza en iyisiydi. Colman yorgun olmasına rağmen çok çabaladı, yerinde müdahaleler yaparak göz doldurdu. Serkan yine çok koştu, arada bindirmeler yaptı, her zamanki gibi oynadı.

Savunma dörtlüsü çok kötü değildi. Giray ve Glowacki, orta sahayla bağlantı kesildiği durumlar haricinde iyi mücadele etti. Cech'in olduğu kanadı iyi kullanamadı rakip, Ekrem ve Hilbert gibi iki hızlı hücum silahı olmasına rağmen. Burada Cech'in tecrübesi ön plana çıktı. Penaltı pozisyonuna kadar fevkalade mücadele eden Celutska çok acemice bir hata yapmasa, skor daha farklı olabilirdi. Tolga Zengin sektirdiği toplar haricinde çok net gol pozisyonları çıkardı. Evet, sektirmemesi gerekiyordu fakat kurtardığı pozisyonlarda hiç kolay değildi. Kaptanın canı sağolsun.


Tüm bunların dışında, futbol izlediğim ilk günden beri kendini geliştiremediği tek nokta olan 'Oyuncu Değişiklikleri'nde yine hatasını tekrar etti Şenol Güneş. Halil'i fazladan 35 dakika sahada tuttu. Volkan Şen gibi Süper Ligin en efektif kanat oyuncularından birini yedek kulübesinde beklerken üstelik. Onu çok seviyor olmamız, eleştirmeyeceğimiz anlamına gelmesin. Maçın hakemi Fırat Aydınus'un performansı ne kadar kötüyse, tribünleri tıklım tıklım dolduran büyük Trabzonspor taraftarının performansı o kadar iyiydi.

Takım olarak en önemli eksikliğimiz gol getirecek pasları sürekli olarak hatalı kullanmamız oldu. Gol yükünü çeken tek bir futbolcu varken, diğer gol silahlarımızın kaçak güreşip, topu sürekli Burak'la buluşturma çabaları bizi bu kısır döngüye mahkum ediyor. Bu sorundan sıyrılmamız için Burak Yılmaz'ın ligde bir maçta olsa dinlendirilmesi şart. Önümüzdeki hafta oynayacağımız Sivasspor maçında pekala gerçekleşebilir bu tercih. Böylelikle Burak olmasa da gol atabileceğimizi kanıksamış olacak futbolcularımız. Öncelikle kendileri inanmalı buna elbette. Puan kaybı kötü oldu ama hiçbir şey için geç değil. Bu yazım da klasikleşen önümüzdeki maçlara bakacağız cümlesiyle sonlandırıyorum. Haftaya güzel şeyler yazmak dileğiyle...Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin **
Giray Kaçar **
Glowacki **
Marek Cech ***
Celutska **
Serkan Balcı **
Colman ***
Zokora ****
Alanzinho *
Halil Altıntop *
Burak Yılmaz *

Sonradan Girenler
Dk. 60 Adrian *
Dk. 85 Paulo Henrique ?
Dk. 85 Volkan Şen ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder