18 Şubat 2013 Pazartesi

Cehennemi Kundaklamak

Hakem üçlüsünün skora direkt tesir eden hataları, mimli bir hakemi maça tayin ederek niyetini belli eden Futbol Federasyonu, Volkan, Baroni ve Emre gibi futbolcuların rol yeteneklerini hesaba katarsak amaç belliydi; Cehennemi Kundaklamak!

Bu kumpasa ek olarak hala daha Trabzonspor formasının değerinden bihaber olan futbolcuların gamsız, mücadeleden yoksun ve bir o kadar amaçsız futbolları mağlubiyete çanak tuttu. Halbuki ne de güzel başlamıştı gece. Tribünler Bordo-Mavi yağmurluklarla bir karnaval yerini andırıyordu. Açılan ve açılmasına müsade edilmeyen pankartlar kimileri için yel değirmenlerine savaş açan Don Kişot'u andırsa da çoğumuz için taraftarın savaşmaktan yılmayacağının göstergesi gibiydi. Maçın başladığının farkında olmayan defans hattının kaçırdığı Sow'un vuruşu oyuncularımızı uyandırmış, İstanbul'un sarışınının koruduğu kaleyi ablukaya almıştık. Adrian'ın vuruşuyla önce geçmemiz gerekirken, ofsayt olan bir pozisyonda kalemizde golü gördük. İyi başladığımız maç bir anda tersine dönmüş, yediğimiz golle maç sona ermişti. Maçın geri kalanı gereksiz arka plan gürültüsünden ibaretti. Zira ne futbolcularımızın oyunu tersine çevirecek direnci ya da isteği ne de şansın yüzümüze gülmesi ihtimal dahilinde değildi. Sonuç 3-0 oldu, fark artabilirdi çünkü 2.golden sonra sahada hiç yoktuk. Fakat Aykut Kocaman'ın teknik yetersizliği rakibin bu fırsatı avantaja çevirmesinin önüne geçti.

Her ne kadar koşullar yeterli olsa da Türkiye Futbol Federasyonunun sahamızı 3-5 maç kapatmasına yetecek olaylar yaşanmadı bu akşam. Özellikle Volkan Demirel'in hemen önünde durduğu kale arkası tribünündeki taraftarları sinirlendirmek ve sırf Trabzonspor takımının ceza alması için Hollywood yıldızlarına nazire yaparcasına oyunculuk yapması, zamandan çalması dikkatlerden kaçmadı. Brezilyalı Baroni'nin de kaptanından farkı yoktu.

İYİ
Taraftarın Tolunay Kafkas'a ve takıma destek vermek için tribünleri doldurması. Her ne kadar biraz geç kalmış olsalar da yönetemeyen yönetimi istifaya davet etmeleri. Tolunay Kafkas'ın birileri gibi eğilip bükülmeden, yeri geldiğinde lafını sakınmadan paralı askerlere cevap verebilmesi.

KÖTÜ
Takımın tüm mevkilerine sirayet eden kötü futbol anlayışının artık hiç mücadele etmeyen, pasif, isteksiz ve hatta ruhsuz bir oyuna dönüşmesi. Her geçen hafta bir öncekini aratır oldu. Futbolcularımız tanınmaz halde, giydikleri formanın bir kumaş parçasından ibaret olmadığını anlamalılar. Tolunay Kafkas'ın bunu sert bir dille takıma anlatacağını, onları uyandıracağını umuyorum. Ama yedek kulübesinde kendi oyuncularına küfrettiği gibi değil. Ne diyeceğini bilmeyen adam küfreder, biz Tolunay o türde bir adam olarak tanımadık. Elindeki tüm oyuncuları denemesini makul bulduğumu geçen hafta söylemiştim, sezon sonuna kadar kiminle çalışıp, kiminle yolları ayıracağına karar verecektir. Gelecek sezon bambaşka bir yapılanmayla, uzun vadeli bir takım oluşturması kimseyi şaşırtmasın.

ÇİRKİN
Boğazımıza kadar battığımız kişiliksiz futbol bir yana özellikle bazı futbolcuların halı saha topçusu gibi keyfe keder oynaması. Takımın çabucak demoralize olması, oyundan düşmesi. Ve belki bunlardan daha kötüsü taraftarın bir kısmının en kötü senaryo fikrini ihtimaller arasına alması. Tüm bunların müsebbibi TFF'nin ve uzantılarının her yeni hafta yeni bir rezilliğe imza atması.

Çok sevdiğim bir yazar der ki; Bazı romanlar hayatı anlatır, bazı romanlarsa hayattır. Bizim için hayatın ta kendisi olan bir takımın, değil haftanın seyrini hayatımızın seyrini değiştirmesi kaçınılmazdır. Hal böyleyken destek olmak, umudumuzu yitirmemek ve hepimizde ama az ama çok bulunan Karadeniz İnadından örnekler sergilemek boynumuzun borcudur. Önce 6 kardeşinden uzakta, çoğumuzun aşina olduğu gurbet hastalığının pençesinde olan 7.Şampiyonluk kupasını sonra yenilerini müzemize kazandırmak için yılmadan, durmadan ilerleyeceğiz. Bizi büyük yapan da sürekli şampiyon olmamız değil, devamlı şampiyonluk için mücadele etmemiz değil mi zaten?


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur *
Celutska *
Giray *
Bamba ?
Cech ?
Serkan Balcı ?
Colman *
Yasin ?
Adrian *
Olcan Adın *
Janko ?

Sonradan Girenler
Dk. 46 Soner ?
Dk. 46 Alanzinho *
Dk. 72 Emre Güral ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder