24 Şubat 2013 Pazar

Seri Sonu

Süper Ligde bundan sonraki haftaları hangi amaç uğruna harcayacağımızı belli edecek bir maçtı Mersin İdman Yurdu mücadelesi. İyi top oynamadan kazandık ve mağlubiyet serisine son verdik. Puan Tablosuna baktığımıza içimizi karartacak görüntü hala değişmiş değil. Güney ekibinin Süper Lig'e çıktığı günden beri bize zorlu maçlar yaşattığı gerçeğini gözardı etmeden değerlendirecek olursak, küme düşme ihtimali en yüksek olan 3 takımdan birini deplasmanda mağlup etmek önemlidir. Fakat Tevfik Sırrı Gür Stadyumunda sergilediğimiz futbol gelecek adına umut vermemiştir. Yukarıya doğru ivme kazanma adına önce Çarşamba günü Medical Park Antalyaspor'u Hüseyin Avni Aker stadyumunda, sonra da Pazartesi günü Kasımpaşa'yı deplasmanda mağlup etmemiz gerekecek.

Giray Bulak'ın hem Trabzonspor yönetimine hem de Şenol Güneş'e yanlış yaparak işleyen sürecin önemli bir parçası olmaktan çıkıp, Mersin İdman Yurdu'nun başına geçmesinin üzerinden çok zaman geçmedi. Akdeniz ekibi adına oldukça hareketli geçen bir transfer döneminden sonra 2.devreye iyi bir başlangıç yapıldı. Fakat elindeki kadronun yeterliliğine rağmen alınan olumsuz sonuçlar dün akşamki taraftar protestolarında olduğu gibi sezon sonunu görmeden Bulak'ı istifaya sürükleyebilir.

Evsahibi ekibin hocası Trabzonspor'un 'yumuşak' futbol anlayışını farketmiş olacak ki Murat Ceylan gibi sert oyunculardan kurulu bir 11'le sahaya çıktı. Serkan Yanık ve Mitrovic'de bu sert oyun planının diğer parçalarıydı. Murat Ceylan, Kamil Zayatte'den sonra Süper Lig'in en sert oyuncusu ve futbol oynamaktan ziyade oynatmamayı düşünen bir kafa yapısına sahip. Ancak Giray Bulak'ın bu felsefesi Tolunay Kafkas'ın önlem planına takılmıştı. Abdullah, Serkan, Mustafa ve Colman sahada bu sertliğe karşılık verdiler.

İYİ
Tolunay Kafkas'ın her ne kadar kendi kurduğu bir takım olmasa da oyuncuların en büyük sorununun mücadeleden yoksun futbol anlayışları olduğunu farketti. İyi oynamadan fakat iyi mücadele ederek kazandık. Mustafa Yumlu'nun hırslı, istekli oyun anlayışı, Sapara ve Paulo Henrique'nin tek devrelik iyi oyunları dikkat çekiciydi.


Kalede Onur risksiz, rahat bir maç çıkarttı. Önünde oynayan Mustafa ve Celutska'da birkaç pozisyon hariç hatasıza yakın bir performans sergilediler. Uzun zaman sonra forma şansı bulan Abdullah Karmil çok fazla sivrilmese de kötü değildi. Serkan ve Colman sertlik ve ilk müdahale anlamında başarılıydı fakat ofansif katkıları çok yetersizdi. Aykut Akgün, oyunu sertleştirmek, orta saha direncini artırmak için oyuna girmişti dakikalar 74'ü gösterdiğinde, fena da oynamadı.

KÖTÜ
Kafkas'ın gelişiyle birlikte uzun zamandır hasret olduğu formaya kavuşan Cech, maç eksikliğinden kaynaklanıyor olsa gerek kritik hatalarıyla rakibe ikram yapıyor. Zokora'nın kafası futbolda değil. Geçtiğimiz sezon takımı havaya sokan, ağabeylik yapan, hırsı ve mücadelesiyle fark yaratan adam gitmiş yerine umursamaz, sorumluluk almayan bir futbolcu gelmişti. Sezon sonuna kadar bu kötü istikrarını sürdürürse onu kadroda tutmanın hiçbir artısı olmayacaktır. Kendisine çekidüzen vermeli hem de bir an önce.

Tolunay Kafkas'ın 70. dakikadan sonra skorun üzerine yatması, rakibin 2.devre boyunca oyuna hükmetmesine seyirci kalması hiç hoş değildi. Oyun şablonu bizim adımıza kontraatağa elverişli hale geldiği anlarda Alanzinho ya da Volkan Şen hamlesini yapmaması onun hanesindeki eksiler oldu.

ÇİRKİN
Hakemlerin kötü yönetimi. Geçen hafta Fenerbahçe karşısında hakemlerin maç skorunu tayin edecek hatalarını izlemiştik. Bu hafta MHK tarafından görevlendirilen hakem triosu da bu hataları telafi etme yoluna gitmiş. Tolga Özkalfa çok net olmasa da takdir haklarını genelde Trabzonspor'dan yana kullandı. Böyle kritik bir maçta lehimize de olsa hiçbir hakem hatasının kabul edilebilir olduğunu düşünmüyorum. Türk Futbolunun başındaki kişiler gibi acilen Merkez Hakem Kurulu'nun da tamamının değişmesi gerek. Bahar yaklaşmışken, bahar temizliğe de şart oldu.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur **
Abdullah **
Celutska **
Mustafa ***
Cech *
Serkan **
Colman **
Zokora *
Sapara **
Olcan **
Paulo Henrique **

Sonradan Girenler
Dk. 74 Aykut *
Dk. 88 Halil ?
Dk. 90 Alanzinho ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder