3 Şubat 2013 Pazar

Düştüysek Kalkarız!

Bugün Hüseyin Avni Aker stadyumunda maçı izlemeye gelen taraftarlar en az galibiyet kadar takımı hırslandıran, taraftarı ateşleyen bir teknik direktör gördükleri için sevinçliydiler. Tolunay Kafkas, takımın ve camianın silkinip kendisine gelmesi, üzerindeki ölü toprağını atması için hırs faktörünü devreye sokmuştu. Daha geldiği gün, ateşle barutun yanyana geldiğine vurgu yapan adamdan daha azı da beklenemezdi zaten. Bu akşam takımın tamamına yakınıyla beraber Tolunay Kafkas'ın da yılların amigosu gibi seyirciyi havaya sokması kayda değer gelişmelerin başında geldi.

Tolunay'ın gelişi en çok sıkıntısını çektiğimiz takım olma olgusuna biraz daha yakınlaştırmış oyuncularımızı. Futbolcular unuttukları şeyleri tekrardan sergilemeye başlamışlar. Oyun içi yardımlaşma, takım arkadaşının pozisyonu kapama gibi konularda gelişim var. Bordo-Mavili futbolcular kenarda duran teknik direktöre kendilerini ispatlamak için iyi mücadele ettiler. Özellikle Cech'e hakettiği şansı vermesi Tolunay Hocanın önyargısız, her oyuncuya aynı düzeyde yaklaşımının bir göstergesi gibi. Maç sonunda futbolcularına sarılıp, onlarla beraber tribünleri selamlaması çok güzel bir manzara oluşturuyordu tribündeki binler ve ekran başındaki milyonlar için.İYİ
Rakip hücum oyuncularıyla teke tek kaldığı 3 net gol pozisyonunda kalesinde devleşen kalecimiz Onur şüphesiz maçın en etkili ismiydi. Geçtiğimiz haftalardaki formsuzluğunu üzerinden atmış, Tolunay Kafkas'ın gelişiyle yeni bir sayfa açmış belli ki. Belki ilk kez yanyana oynayan Celutska, Mustafa Yumlu, Emerson ve Cech dörtlüsü ciddi uyum sorunları yaşasa da arkalarındaki adamın kalesinde devleşmesi onları ipten aldı. Cech bu dörtlünün en dikkat çeken ismiydi. Her ne kadar istenen seviyeye henüz ulaşmamış olsa da önümüzdeki haftalar için iyi sinyaller verdi. Zokora'nın yokluğunda Colman'ın yanında Serkan'a şans vererek mücadeleci bir orta saha kurgusu oluşturan Tolunay Kafkas'ın taktik düşüncesi hayli başarılıydı. Serkan özellikle ilk yarıda kaptığı toplarla rakip takımın hücumda çoğalmasına engel oldu. Colman, Alanzinho ve Adrian'la beraber maçın en etkili isimlerinden biriydi. Özlediğimiz Siyah Bandanalı Çocuk, çok klas bir golle geri dönmüştü.

Adrian üstün top tekniğiyle öne çıkıyor. Oynadıkça açılıyor, açıldıkça özgüveni yerine geliyor. Bu başarı ivmesi böyle sürdüğü sürece başarının gelmesi kaçınılmaz olacaktır. Alanzinho hızı ve çabukluğuyla Trabzonspor hücumlarının olgunlaşmasına katkı yapıyor. Maç kondisyonu arttıkça daha iyi olacaktır. Olcan Adın ve Halil Altıntop, Şenol Güneş'in istifasının ardından yaptıkları profesyonel (!) açıklama ve bu maçta gösterdikleri performansla kafalarda soru işaretleri bıraktılar.KÖTÜ
Gereksiz Mustafa Yumlu ısrarı. Abdullah Karmil şu anki haliyle Mustafa Yumlu'dan çok daha iyi ve kullanılması gerekir. Takıma kazandıracağı sertlik, topu oyuna sokmadaki becerisiyle önemli katkılar yapacaktır. Her ne kadar içimizden biri olsa da bu takımın oyuncusu değil Mustafa.

ÇİRKİN
Özellikle takip ediyorum. Tüpçü ve yuvarlak masa şövalyeleri Trabzonspor üzerine oynamaya devam ediyor. Bir takım düşünün, oynadığı son 6 maçın 5'i gündüz ve gece oynadığı tek maç ise İstanbul'un sarışınlarından biriyle. Haftaya yine gündüz maçı oynayacağız, Sivas deplasmanında. Sezonu da 3 gece maçıyla tamamlarız artık. Siyasetin jet yasalarla emir telakki ettiği , tüpçü'nün kupa sözüne tav olarak günahın büyüğünü işleyen yönetimin ferman padişahındır diyerek kabul ettiği, Trabzon'lu sanatçı, işadamı ve kanaat önderlerinin ağzı açık ayran budalası gibi seyrettiği bir süreçten bahsediyoruz, ne gelirse başımıza müstehaktır.

Giray'ın oyuna girmesi, taraftarla bütünleşmesi en az Fildişi Sahilleri Milli Takımının Afrika Kupası Çeyrek Finalinde Nijerya'ya elenmesi kadar önemliydi. Bamba, Zokora ve Giray'ın dönüşüyle birlikte amatör küme maçlarında bile eşine zor rastlanan kademe hatalarından bir nebze olsun kurtuluruz.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur ****
Celutska **
Mustafa Yumlu *
Emerson **
Cech **
Serkan Balcı **
Gustavo Colman ***
Alanzinho ***
Adrian ***
Olcan Adın **
Halil Altıntop **

Sonradan Girenler
Dk. 79 Sapara *
Dk. 80 Soner ?
Dk. 88 Giray ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder