23 Haziran 2011 Perşembe

Yeni Trabzonspor'un Son Neferi: Halil Altıntop

Halil Altıntop, Umut Bulut'un görevini üstlenebilecek tek yerli futbolcudur. Tıpkı Umut Bulut'ta olduğu gibi, oyunun defansif yönünde sivrilen, geriye gelip top çalabilen, pres yapıp rakibi bunaltma özelliğine sahip, uzaktan şutlarda ve kafa toplarında iyi olan bir forvet. Forvet ama kesinlikle bir santrafor değil.

Trabzonspor taraftarının Halil'den her maçta goller beklemesi, hiçbir zaman gerçek olmayacak bir rüyadan farksızdır. Santrafor arkası, sağ ve sol forvet pozisyonları onun için daha uygundur. O nedenledir ki, Şenol Güneş en uçta Paulo'yu, sağında Burak Yılmaz ve sol tarafta da Halil Altıntop'u oynatacaktır diye düşünmek hayal olmaz. Fakat bu 3 futbolcu da sürekli yer değiştirerek oynadığı için, Halil sağ kanatta ya da ceza sahasının içinde son vuruşu bekleyen santrafor olarakta sıklıkla görebiliriz.

Uzun yıllardır Bundesliga'da hatırı sayılır süreler alıp, birçok maça çıkan, Türk Milli takımının hemen hemen tüm yaş gruplarında oynayıp, milli formayı 37 kez sırtına geçiren bir futbolcu tam da Şampiyonlar ligi ön elemesi oynayacak Trabzonspor için biçilmiş kaftandır. Dezavantajları var mıdır? Elbette ki vardır. Halil Altıntop kariyerinin en kötü dönemini geçtiğimiz sezon geçirmiştir. Formsuzluğu, hocanın futbol mantalitesi, takımın yetersiz olması ya da başka bir bahane bu başarısızlığı meşru kılamaz. Hal böyleyken, Türkiye'de futbolcuların içindeki yeteneği görmelerini en iyi sağlayabilen, cevheri açığa çıkartan hocayla çalışacak olması hem Halil açısından hem de Türk futbolu açısından büyük şanstır.

Daha önce de vurguladığımız üzere bu sene ki Trabzonspor, meslek ahlakı sahibi, efendi, takım içi huzuru oluşturmada yardım edecek futbolculardan kuruluyor. Takımı oluşturmada şu anki en büyük engel, Avrupa kupaları tecrübesi olan bir yabancı stoper'in eksikliğidir. Glowacki, sakatlık problemi göz önünde bulundurulduğunda ancak bir alternatif olabilir. Sadri Şener ve ekibi bu bölgeye de sağlam bir transfer yapacaktır. İzleyip görelim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder