10 Haziran 2011 Cuma

İstenmeyen Adam Barış Özbek?

Rot-Weiss Essen'de oynarken gelecek vaat eden bir U21(Almanya) oyuncusuydu. Feldkamp döneminde Galatasaray'a kazandırılan bu genç oyuncu, güçlü yapısı, topla oynarken hızlı dönüşleri ve 90 dakika boyunca mücadele edebilen, hırslı oyunuyla defansif yönünü iyi oynayabilen bir futbolcu.

Özellikle hakemle olan ilişkileri, sert futbolu, rakip taraftarı tahrik eden yapısı ve ikili mücadelerde bazen kendini yere bırakması Barış Özbek'in en büyük handikapları. Alman Disiplininden nasibini almamış diyebiliriz bu bakımdan, Alman U21 takımında 18 kez forma giymiş, bir dönem Alman milli takım için düşülen bir futbolcunun kumaşının kalitesiz olduğunu savunmak pek mantıklı bir yorum olmayacaktır.

Galatasaray'da ve ülkesinin U21 takımında kendini göstermeye başladığı dönemde ki bu 2008 yılına denk gelir, ayak tarak kemiğindeki kırık nedeniyle futboldan bir süre uzak kaldı. Kendisiyle beraber Galatasaray'a transfer olan halen Gençlerbirliği takımında forma giyen Serkan Çalık'la beraber o dönem Münhi'te tedavi görmüştü.

Galatasaray taraftarının büyük bir kısmı Barış Özbek'e önyargıyla baktı, geldiği ilk sezonun sonundan itibaren. Bunda iyi yönlendirilememiş, teknik direktörler tarafından disipline edilememiş bir futbolcu olmasının etkisini yadsıyamayız. Yaşı genç, futbolunun üzerine koyma ihtmali oldukça yüksek, hele ki Sir Şenol Güneş yönetiminde şans bulabilirse kendinden ümidi olmayan futbolseverleri utandıracaktır.

Evet birçoğumuzun mutabık olduğu üzere alacağı yıllık ücret 1 milyon euro seviyesindedir, ilk bakışta oldukça yüksek görünen bu meblağ istanbul takımlarının uçurduğu günümüz transfer piyasası için çokta yüksek sayılmamalıdır. Bana göre Ceyhun Gülselam'dan daha iyi bir alternatif olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder