11 Haziran 2011 Cumartesi

Ve Jaja Gider

Rivaldo'yu andıran stili, top tekniği, hızı, şutları ve adam eksiltme yeteneğiyle çok kaliteli bir futbolcu Jaja. Şüphesiz Süper lig'in izlemesi en keyif veren futbolcusuydu geçtiğimiz sezon. Kendini gerçekten sahaya vererek oynadığında maçı tek başına alabilecek meziyetlerle bezenmiş olmasına rağmen aklı sahadışında olduğu dönemde takımını 1 kişi eksik oynatıyordu.

Trabzonspor'un sıkıntısı Jaja'nın bazı maçlardaki kötü performansı değildi, Jaja'nın profesyonel bir futbolcuya yakışmayacak davranışları, özellikle teknik direktörden habersiz ülkesine gitmeyi huy edinmesi, Bilica'yla beraber elinde şampanya kadehiyle İstanbul trafiğinde görüntülenmesi, takım şampiyonluğa giderken bazı maçlardaki sorumsuz ve bencil tercihleri ipinin çekilmesine neden oldu.

Sezon başında Bursaspor'la oynanan Süper Kupa finalinde tribünleri selamlamıştı ilk olarak. Türk sporseverler onu Beşiktaş'la Metalist Kharkiv'in oynadığı maçta, 40 metreden attığı muazzam golle hatırlıyorlardı. Süper Ligde kısa zamanda müthiş becerileriyle dikkat çekmeye başladı. Hemen hemen her yıldız futbolcu gibi bencildi, Brezilyalı futbolcuların çoğunda olduğu gibi disiplin problemleri yaşıyordu fakat attığı kritik gollerle, göze hoş gelen hareketleriyle taraftarın sevgilisi oluyordu.

Alanzinho en yakın arkadaşıydı, güzel bir ikili olmuşlardı. Sezonun ilk yarısına damga vuran isimlerden biriydi. İkinci yarının başlamasıyla beraber futbolundaki düşüş takıma da sirayet etmişti. En kritik maçlarda sahada yoktu, belki de şampiyonluğu belirleyen mücadele olan Kadıköy'deki Fenerbahçe maçında, oyunda kaldığı 90 dakika boyunca hiç varlık gösteremedi. Kendisinden bekleneni Burak Yılmaz yapıyor, Jaja ise bir türlü takıma pozitif katkı veremiyordu.

Nihayet Lig sona erdiğinde tıpkı devre arasında yaptığı gibi izinsiz olarak ülkesine geri dönmüş, çanların kendisi için çaldığını bir nevi kabul etmişti. 25 Yaşında ve gelecek vaat eden bir futbolcu olarak Birleşik Arap Emirliklerine transfer olmayı kabul ettiğine göre kafasında futbol oynayıp, kariyer yapmak yerine para kazanmak fikri yerleşmişti. Al Ahli'ye transferi netlik kazanırsa, 25 yaşında olmasına rağmen 9 farklı kulüpte oynamış olacak bu futbolcunun çok ciddi bir disiplin problemi olduğunu bir kez daha ispatlanmış olacak. Tüm bu verilere rağmen Jaja, yeri doldurulamazsa çok büyük kayıptır. Her ne kadar 3.6 Milyon Euroya alınıp 5 Milyon Euro+Sonraki satıştan %20 kar edilecek olan bir futbolcu için zarar ettik diyemeyiz ancak transfer piyasasının bu denli yükseldiği dönemde bu kalitede bir oyuncuyu kadroya katmak bir hayli zor olacaktır. Umarım Trabzonspor yönetimi beni yanıltır ve daha kaliteli bir ismi kadroya katar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder