28 Aralık 2011 Çarşamba

Küçük Dev Adam : Torric Jebrin

Bir futbolcu düşünün, 16 yaşındayken ülkesinin Ümit Milli takımının formasını giysin. 17 Yaşında, ülkesinin en gözde futbol kulübü olan Accra Hearts of Oak Sporting Club formasını terletirken, Afrika yeteneklerini keşfetmekte bir hayli yetenekli olan dev kulüp scoutlarının gözüne çarpsın. Real Madrid'in radarındayken, Atletico Madrid ve Arsenal'le idmanlara çıkan, akabinde Portsmouth ile 3 yıllık sözleşme imzalayarak dikkatleri üzerine çeken genç bir yıldız adayından bahsediyoruz. Sonrasında Portsmouth'un pilot takımı olan Zulte-Waregem'e kiralanmıştır. İngilizler memnun kalmamış olacaklar ki 2010 Aralık ayında Bucaspor'a imza atarak Türkiye'ye adım atmıştır.


Geçen sezon Süper Lig'de mücadele eden Bucaspor'un Trabzonspor ve Fenerbahçe ile yaptığı maçlarda ve Sivasspor'la Bucaspor arasında geçen küme düşme yarışı dolayısıyla izleme fırsatı bulmuştum Jebrin'i. Bucaspor takımının Abdülkadir ile beraber en dikkat çeken ismiydi. Çok yenekli bir futbolcu olduğundan kimsenin şüphesi yok. Fakat bu yeteneklerini kendi adına değil, takım oyununa kanalize ettiği için Alanzinho gibi benzerlerinden bir adım önde duruyor. 1991 Doğumlu, sakatlık problemi olmayan ve bonservis bedeli ödenmeden transfer edilen bir futbolcu için önemli bir transfer diyebiliriz pekala.

Adam eksiltme becerisi, kaliteli pasları, şut özelliği ve hızıyla öne çıkan bir isim. Şayet Şenol Güneş ondaki cevheri açığa çıkartabilirse, 5 yıllık sözleşmesi dolmadan çift haneli ve bol milyonlu bir rakamla Avrupa' ya satmak işten bile değil. Alanzinho'dan ne farkı var diyenleri duyar gibiyim. Öncelikle Alanzinho'dan çok daha güçlü. Yere iyi basıyor ve çabucak devrilmiyor, boy ve fizik dezavantajına rağmen ikili mücadeleden kaçmıyor. Alanzinho'dan çok daha iyi bir takım oyuncusu, gerekli yerde çalımı yapıp, peşisıra topu takım arkadaşına kazandırıyor. Yani Alanzinho'nun futbol topuyla olan tutku dolu aşkının yanında platonik bir sevda gibi kalıyor Jebrin'in futbol topu sevgisi. Şutları Oflu Ali'ninkilere nazaran daha sert ve daha isabetli. Kaleci çalıştıran antrenörlerden bile daha insaflı şut çeken Alanzinho'dan daha tehlikeli bir şutör.

2 Yıl öncesine kadar potansiyel bir Süperstar adayı olan Torric, yanlış transfer hamleleri ve muhtemel menajer oyunlarıyla bugün kendini gösterememiş bir yetenek olarak Trabzonspor'da şansını deneyecek. Henüz ülkesinde top koştururken alelacele İngiltere Premier Ligi'ni tercih etmiş olması, öncesinde Avrupa'nın orta düzey liglerinde kendisini ispat etmemiş olması onun kişisel hırsından kaynaklanan hatalar. Umarım eline geçmiş en önemli fırsat olan Trabzonspor formasının kıymetini bilir. Forma için savaşmazsa eski takım arkadaşı Sercan Kaya'dan farksız bir son bekliyor olacak onu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder