18 Aralık 2011 Pazar

Huzurlarınızda Türk Hakemliğinin Medar-ı İftiharı

Şampiyonlar Ligi'nde ve Uluslararası arenada üst düzey maçlar yönetse dahi, Türkiye Süper Liginde yönettiği her maçta verdiği yanlış kararlarla dikkat çeken Cüneyt Çakır'a tanınan gereksiz tolerans bugün sahadan puansız ayrılmamıza neden oldu. UEFA'nın gözde hakemlerinden biri olmasının getirdiği kibrini, maç yönetimine yansıtmasıyla sonuca direkt etki ediyor ve yönettiği her maçta bir takımın canının yanmasına sebebiyet veriyor Türk Hakemliğinin Medar-ı İftiharı. İşte bu yüzden Cüneyt Çakır benim gözümde elit hakem şöyle dursun, pelit ağacı bile olamaz. Çünkü Avrupa'da yönettiği maçlarla Süper lig'de yönettiği maçlara aynı şekilde konsantre olmuyor.

Maça çok kontrollü, akıllı başladı Trabzonspor. Çocuklar azimliydi, 90 dakika boyunca iyi de mücadele ettiler. Beklediğimiz, arzuladığımız ve bu sezon yalnızca 2 maçta görebildiğimiz iyi futbol yoktu yine sahada. Elindekiyle yetinmeyi belki de en iyi bilen taraftar olan cefakar Trabzonspor taraftarı için yenilgiden ziyade takımın iyi mücadele etmesi yeterliydi. Halil Altıntop'un duran topta tutması gereken adamı savunmamasının getirisi ağır oldu takıma. Belki de hiç gol olmayacak maçta, yoktan var etti golü. Bir nevi armağan etti rakip takıma. Top genelde aşırı motive olmuş taraftarının da muazzam katkısıyla birlikte Fenerbahçeli oyuncuların kontrolündeydi.

Kalede son haftalardaki formsuzluğunu sürdüren Tolga Zengin başarılı değildi. Yediği goldeki kararsızlığı, çıkıp rahatlıkla kontrol edebileceği topu önde beklemesi hatalı bir gol yememize neden oldu. Halil Altıntop kadar kabahatliydi golde. Sol kanatta Cech, sağda Celutska oldukça azimliydi. Celutska rakibin en tehlikeli silahı Stoch'u gayet iyi durdurdu. Aynı şekilde Cech, Halil'in de yardımıyla ülkenin en iyi sağ kanat ikilisi olan Mehmet Topuz / Gökhan Gönül ikilisinin çok etkili olmasını engelledi. Giray, Trabzonspor'un açık ara en iyisiydi. Tek başına savaşını verdi, partneri Glowacki'ye nazaran daha etkiliydi. Yanında daha seri, hızlı ve topu oyuna hızlı sokan bir partner bulduğunda daha başarılı olacaktır. Tabi, kafa vuruşlarına çalışması şartıyla. Hemen hemen her maçta rakip kale önünde bir kafa vuruşu yapıyor ama hiçbirinde meşin yuvarlak kaleyi bulmuyor. Burak'la beraber kafa vuruşu mesaisi yapmalılar.

Colman ve Aykut ön libero mevkisinde görev yaptılar. Colman iyi günlerinden birinde değildi. Kötü pas tercihleri, top kayıplarıyla dikkat çekti. Aykut ise yine idareten oynuyordu. O çok methedilen sert şutlarından eser yoktu. Bu kadar şans bulmuşken kendini gösterme fırsatını tepiyor olması çok üzücü. Serkan Balcı tam formunu buldu derken düşüşe geçti. Onun geçen sezonlardaki performansını özlemiyor değilim. Sanırım yaşı kemale erenler listesine eklenmek üzere. Alanzinho aldığı toplarla takımı alevlendirecek atakları başlatan adam oldu. Ama takımın genelinde olduğu gibi son paslarda sürekli Burak Yılmaz'ı bulma isteğiyle top kayıplarına imza attı.

Halil, yediğimiz goldeki payıyla maçın sonucuna direkt etki etti. Onun haricinde çok iyi mücadele etmesine rağmen, gereksiz çalım yapma isteğiyle ataklarımızın olgunlaşmasını engelledi. Aldığı her topta rakibi karşısına alıp geçmeye çalışmasa çok daha faydalı olacaktır. Çünkü defansif olarak gerçekten yararlı oluyor. Sonradan oyuna giren Adrian çok fazla insiyatif almasa dahi fena gözükmedi. Paulo Henrique'nin sahada 20 dakika gezindiğini ele alırsak, başarılı bile sayılır. Burak Yılmaz günün hayal kırıklığıydı. Devre arasında iyi hazırlanması gerekiyor, takıma faydadan çok zarar vermeye başladı çünkü. Tek forvet değil de sağlam bir santraforun yanındaki sağ forvet gibi oynaması onun performansını artıracaktır.

Takım olarak ilk devrenin tamamında en fazla maç oynamış, hiç dinlenme fırsatı bulmamış olmamız, almamız gereken puanın 10 puan altında kalmamıza neden oldu. Seri, topu oyuna sokacak kadar top tekniğine sahip bir stoper (Bkz. Dany Nounkeu) ve geçtiğimiz sezon Bursaspor'da forma giyen Kenny Miller tarzı bir santrafor birçok sorunumuzu çözecektir. Düşünüyordum da, kararlarında hak ve hukuk gözeten şöyle 3-5 hakem transfer etme şansımız olsaydı da hiç fena olmazmış aslında.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin *
Giray Kaçar **
Glowacki *
Celutska **
Cech **
Serkan Balcı **
Colman **
Aykut *
Alanzinho **
Halil Altıntop *
Burak Yılmaz *

Sonradan Girenler
Dk. 65 Adrian *
Dk. 71 Paulo Henrique ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder