15 Aralık 2011 Perşembe

Elde Var Hayal Kırıklığı

Üstüste alınan kötü sonuçların ardından, bir çıkış maçı olarak görüyodu camia Gençlerbirliği mücadelesini. Rakip hiçbir deplasmanda 3 puanı hiç birarada görememişti nihayetinde. Avni Aker stadyumunda bu tekerrür eder diye düşünenlerin oranı hiçte azımsanacak gibi değildi. Lakin futbol kağıt üzerinde çizilenden çok daha fazlasıydı ve sahada mücadele etmeden kazanılmıyordu. Ummadığımız, hiç beklemediğimiz bir mağlubiyet aldık Ankara'nın Kırmızı-Siyah'lı takımına karşı. 15 Maç sonunda epi topu 21 puan toplayıp, ligin 10.sırasına yerleşmiş olduk böylece.

Takımını, ilk yarıda oynanan berbat futbola karşı 90 dakika boyunca hiç susmadan destekleyen cefakar Trabzonspor taraftarı bundan daha iyisini hakediyor. Trabzonspor'un daimi kurtarıcısı, her sıkıntılı durumda ilk başvurulacak kişi Şenol Güneş'de öyle. Gençlerbirliği'nin sezon başından beri bir standardı var ve buna göre oynuyordu. Pozisyon alma becerisi yüksek ve tamamı takım oyununa yatkın oyunculardan kurulu bu takım iyi savunma yapıyor. Rakip hücuma çıkarken topu kaptırdığında ise Hurşut gibi hızlı oyuncularla çabucak pozisyona girip gol bulabiliyordu. Buldukları bu gol maçın geri kalanında arkaya yaslanmalarına neden olsa topladıkları 22 puan onların taktiğinin başarılı olduğu gerçeğini tasdik ediyordu. Dün bir kez daha bu senaryonun hayat bulduğu film tekrar etti Avni Aker'de.

Gollerde kalecimizin yapacağı pek bir şey yoktu çünkü toplar uzanılmayacak köşeyi buldu her seferinde. Giray ve Glowacki, Herve Tum karşısında aciz duruma düştüler. Hemen hemen her pozisyonda Tum topu iyi sakladı, ilerlemiş yaşına rağmen hava toplarında rakiplerine üstünlük kurdu. Amatör futbol kulüplerinin maçlarında bile zor rastlanacak kademe hataları yaparak rakibin her seferinde tehlikeli pzoisyonlara girmesine çanak tuttular. Celutska'nın 2 maçtır devam eden düşüşü bu maçta dibi buldu. Onu hiç bu kadar etkisiz görmemiştim. Serkan yine çabaladı fakat takımın genelinde hakim olan ölü toprağı etkisinden sıyrıldığını söyleyemeyiz.

Colman ve Aykut'un kötü pas tercihleri, kısa paslardaki isabet oranı skorun bizim lehimize gelişmesinin önüne geçti. Colman'ın ortası yok, bunu daha önce defalarca söylemiştik. Çok sırıtıyor, takımı baltalıyor. Aykut ise hayal kırıklığı yarattı. Ondan böylesine önemli bir maçta daha fazla risk alıp kendisini göstermesini beklerdim ama yanılmışım. İdare etmek istedikçe daha da kötü oynadı. Halil ve Volkan Şen çok verimsizdi. Her ikisi de topla oynamayı seven oyuncular fakat çalım atma heveslerini -en azından- net pozisyonlarda rafa kaldırmalılar zira takıma zarar veriyorlar.

Alanzinho, oyuna sonradan giren Adrian'la beraber sahanın bizim adımıza en verimli ismiydi. Topu ayağına her alışında rakiplerini eksiltip, doğru tercihlerle hücuma çıkmamızı sağladı. Dün kü maçın bizim adımıza belki de tek umut verici noktası Alanzinho'dur. Fenerbahçe maçında Yobo ve Serdar'dan oluşan stoper ikilisi karşısında ondan verim alabiliriz. Henrique'de bir şeyler hep eksik. Bir forvet oyuncusunda bulunması gereken belki de en önemli özellik olan top tutma becerisini ya unuttu ya da ondan bu beceri hiç varolmadı. Belçika ligindeki zayıf savunma anlayışından olsa gerek aldığı her topta rakibi geçmeye hevesleniyor ve her seferinde topu kaybediyor. Bu haliyle yedek kulübesinden öteye geçemez. 65.Dakikada oyuna giren Pawel Brozek'in 25 dakikada ne yaptığını ya da yapmaya çalıştığını anlamadım, anlayan biri varsa bana anlatsın bir zahmet.


Tüm bu değerlendirmelerden ötede, yönetimin menajer Mithat Halis'in yönlendirmesiyle transfer ettiği futbolcuların bende oluşturduğu hayal kırıklığından bahsetmek istiyorum müsadenizle. Aşağıda sezon başında ve geçen sezon devre arasında transfer ettiğimiz futbolcuların, Transfermarkt.de isimli web sitesinden alınmış transfer bedellerini göreceksiniz. Ödenen Para (+Oyuncun Maaşı) / Takıma katkı değerlendirmesini sizlerin insafına bırakıyorum;

2010-2011 Devre Arası

Pawel Brozek - Wisla Krakow : 2.000.000
Arkadiusz Glowacki - Wisla Krakow : 900.000
Piotr Brozek - Wisla Krakow : 800.000

2011-2012 Sezon Öncesi

Adrian Mierjezewski - Polonia Warsaw : 5.250.000
Paulo Henrique - Desportivo Brasil Ltda : 3.750.000
Volkan Şen - Bursaspor : 3.600.000
Aykut Akgün - Karşıyaka : 625.000
Robert Vittek - Ankaragücü : 600.000
Marek Sapara - Ankaragücü : 200.000
Secan Kaya - Bucaspor : 125.000Oyuncularımızın Değerlendirmesi

Tolga Zengin *
Giray Kaçar *
Glowacki *
Celutska *
Serkan Balcı *
Colman *
Aykut *
Alanzinho ***
Paulo Henrique *
Volkan Şen *
Halil Altıntop *

Sonradan Girenler
Dk. 46 Adrian **
Dk. 65 Pawel Brozek?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder