29 Nisan 2012 Pazar

Fırtına Sütliman

Süper Final'in, Digitürk'ün zararını kapatmak için TFF'ye dayattığı gereksiz bir uygulama olduğunu her geçen gün biraz daha iyi anlıyoruz. Zira artık büyük maçlar sıradanlaşıyor. Galatasaray'ı konuk ettiğimiz mücadele, liderin lider gibi oynadığı bizimse bitse de gitsek havasında oynadığımız bir maçtı.Trabzonspor defans hattı, şehirlerarası otobüs terminali gibiydi, ne giren ne de çıkan belli değildi. Bu kademe anlayışıyla değil maç kazanmak puan almak bile başlı başına bir mucizedir. Defansın rakibe açık çek sunduğu bu oyun anlayışına kalecimiz Kaptan Tolga'nın da aşırı formsuz hali eklenince hezimet kaçınılmaz oldu. Eboue'nin sol kanadımızda sürekli ekspress seferler düzenlemesi ve maç boyu buna bir tedbir alamayışımız da teknik ekibin zaafiyetiydi.

Rakip takım Galatasaray, yeni kurduğu kadrosuyla sezon boyunca Süper Lig'i sürklase eden ekipti. Kaleci Muslera, her ne kadar dün gününde olmasa da sezon boyunca takımının en önemli oyuncularının başında geliyordu. Defans hattı pek sık hata yapmayan bir takım Sarı-Kırmızı'lılar. Hem defansif hem de ofansif özellikleri olan Melo ve takımın skor yükünü çeken Avrupalı Selçuk cuk diye oturmuştu takıma. Engin ve Elmander pozitif oyunlarıyla takımı taşıyan isimlerdi. Devre arasında bizim Paulo Henrique'yi aldığımız ücretin 10'da birine transfer edilen ve beklenmedik şekilde golleriyle takıma hayat veren Necati Ateş gerçeğini de unutmamak gerekir. Hepsi bir yana, bence sezonun en başarılı transferlerinin başında gelen isim Eboue oldu Galatasaray'da. Oyunu iki yönlü oynayabilen, hızı ve hırsıyla kanadını parselleyip rakiplere gün yüzü göstermeyen Fildişi Sahilli oyuncu takımın en önemli parçalarından biri haline geldi. Serkan Balcı'nın yaşı sebebiyle eski halini aratması, Afrikalı bir sağ bek alternatifi bulmamızı ihtiyaç haline getiriyor, Eboue gibi bir örnekte önümüzdeyken üstelik.Şampiyonlar Ligi'ndeki ekstra motivasyonun etkisiyle olsa gerek, defansımızın zaafiyetleri pek göze batmıyordu. Çünkü iyi motive olup, iyi mücadele ediyorduk. Takımımızın tamamı hırslıydı ve 90 dakika boyunca maçtan kopmuyordu. Ne zaman Şampiyonlar Ligi'nden elenip Süper Lige geri dönüş yaptık, bu düzen bozuldu. Önce PSV maçları, sonra ligde oynadığımız maçlardaki ortak sorunumuz defansif hatalar oldu. Bugüne geldiğimizde ise artık ciddi kararlar alma zamanının geldiğini anlıyoruz. Çünkü dün Cech ve Celutska sezonun en kötü futbolunu oynadılar. Ve uzun zamandır bu negatif görünümlerini koruyorlar. İstikrarlı istikrarsızlık onların ki. Sezon öncesi yapılacak kamptaki görünümleri elbette ki çok önemli ama transferde en çok ihtiyaç duyulan bölgemiz defans olacağından onların yerine de birileri düşünülmeli bence.

Mustafa Yumlu ve partneri Giray Kaçar, Elmander ve Necati karşısında zor durumlara düştüler. Duran toplarda pozisyon alma hatası yaptılar, genel görüntüye uyup takımın mağlubiyetinde pay sahibi oldular. Zokora ve Colman takımın geneline nazaran daha iyiydi. Özellikle Colman takımımızın en etkili ismiydi. Olcan'ın sol kanattan taşıyıp, bıraktığı topa çok klas bir son vuruş yaparak skorun bizim adımıza yüz kızartıcı bir hal almasını engelledi. Penaltıları Trabzonspor kim kullanmalı sorusuna gereken cevabı soğukkanlılıkla verdi. Serkan'ın eski hızından ve mücadele azminden yoksun olduğunu dün bir kez daha anladık. Sağ bekte yine idare edebiliyor ama sağ açık hiç ona göre değil. Adrian, Polonya'nın evsahipliği yapacağı Avrupa Şampiyonasının moduna çoktan girmiş bile. Hiçbir ikili mücadelede yok, sakatlanmamak için pikniğe gelmiş gibi dolanıyor sahada. Olcan ve Halil iyi zamanlarını aratıyorlar. Yaptığı güzel asist hariç sahada gözükmeyen Olcan ve Şenol Güneş'in erkenden değiştirdiği Halil dünün kötüleri arasındaydı.

Süper Final'deki hedefimizin 3.lüğü korumak olacağı aşikar, bu futbolla daha iyisini beklemek hayal olur zaten. Şansımıza, Beşiktaş'ın da en az bizim kadar kötü olması 3.lük için beni umutlandırıyor. Ama gelecek sezon ligde böylesine kötü olma şansımız yok. Yakaladığımız efsanevi kadronun dağılmasında yönetimin muazzam bir etkisi var, yeniden efsanevi olmasa bile 'iyi' diyebileceğimiz bir kadro kurmaları da onların kefareti olacaktır.Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga ?
Mustafa Yumlu *

Giray Kaçar *
Cech?
Celutska ?
 Zokora **
Colman ***
Adrian *
Serkan Balcı *
Olcan Adın **
Halil Altıntop *

Sonradan Girenler
Dk. 46 Paulo Henrique *
Dk. 46 Volkan Şen *
Dk. 73 Alanzinho ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder