9 Nisan 2012 Pazartesi

Gazoz Liginin Kapanış Maçı

Daha playoff var diyenleri duyar gibiyim, boşa geçen 7 aylık bir sezonun sırf Digiturk kesesini doldursun diye uzatılan yapay organı gibi Playoff. Ne sahada top oynayan futbolcular, ne tribünde taraftarlar ne de kulüpleri yönetenler için iyi bir sezon olmadığı muhakkak. Şike skandallarıyla sallanıp duran ülke futbolunun kalitesine de sirayet etti bu şuursuzluk. Sonuç olacak kaide yerini bulsun diye oynanacak bir 6 maç daha var önümüzde. Şampiyonun değişmeyeceği aşikarken, biz Trabzonspor taraftarlarının boş hayallere tutunmasının da manası yok haliyle.


Samsunspor ve Orduspor'un aynı anda Süper Lig'e yükselmesine sevinenlerdendim ben de. Fakat Anadolu'nun tüm şehirlerindeki Trabzonspor düşmanları toplansa, bu iki güzide şehrin tribünlerindeki kin ve nefretle yarışamazlar belli ki. Aynı bölgenin, aynı havanın ve denizin insanları ne oldu da kanlı bıçaklı düşman oldular birbirlerine? Ben Karabük, Ordu, Samsun yetmez Rize, Bolu ve Giresun'da gelsin diye düşünürken her maç hangi akla hizmet Trabzonspor ağza alınmayacak küfürlere maruz kalıyor. Orduspor'la sezon öncesinde oynanan maçta da çirkin olaylar, evsahibi kültürüne yakışmayacak küfür ve kavgalar olmuştu. Aradan geçen onca zaman Fair Play duygusunu sağlamak şöyle dursun, komşu şehrin takımını gördüğü yerde çiğ çiğ yiyecek bir ruh haline bürünmüş insanlar. Karadeniz takımlarının dayanışması sözde değil özde olmalı. Ama bu düşmanlıkta diretilirse, bir koro şeklinde küfredilmeye, şehre gelen Trabzonlu misafirlere gruplar halinde saldırıp, linç edilmeye devam edilirse bunun cevabını veririz. Savaş baltalarını gömdüysek de yerini unutmadık.

Maça dair söylenecek pek bir şey yok malesef. Futbolcularımızın tamamına yakını kötü saha koşullarının ve Orduspor'un uyutan futbol anlayışının esiri oldular. İyi mi oynadık, hayır. Bu futbol gelecek için umut veriyor mu? Ona da hayır. Öyle ya da böyle alnımızın akıyla bitirmemiz gereken 6 maç daha var. Bu maçların 3'ünü kazanırsak ilk 3'te kalmayı garantileriz. Özellikle iç saha maçlarında bayanlara çok iş düşüyor. Şayet Olcan Adın, transfer edildiği zamanki gibi futbol oynarsa Şampiyonlar Ligi ön elemesi hiçte uzak değil. Ama o da birçok takım arkadaşının da yaptığı gibi 'Bitse de gitsek' havasına bürünürse, Avrupa Ligi'ne katılmamız bile tehlikeye girebilir. Aman dikkat çocuklar, iyi başlamadık bari sonunu iyi getirelim.Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga **
Mustafa Yumlu **

Giray Kaçar **
Celutska *
Cech **
Serkan Balcı *

Zokora **
Volkan Şen *
Halil Altıntop **
Alanzinho *
Burak Yılmaz *

Sonradan Girenler
Dk. 58 Adrian *
Dk. 71 Paulo Henrique *

Dk. 84 Aykut ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder