2 Nisan 2012 Pazartesi

İlahi Adalet

Fırat Aydınus'un hatalı kararlarının önüne futbolun ilahi güçleri geçti ve Trabzonspor kötü futbol oynamasına rağmen dün Avni Aker'den 1 puanla ayrılmayı bildi. Sürekli pas yapan, maça iyi motive olarak çıkmış Fenerbahçe karşısında pek arzulu gözükmeyen, idareten oynayan futbolcularımız vardı. Colman 90 dakika boyunca direnen, ayakta duran, Trabzonspor adına sahanın en iyisi olan isimdi. Adam maç seçiyor diyoruz ama bizim yağız delikanlı da seçeceği maçı da biliyor hani. Colman'la beraber mağlup olmamıza mani olan kurtarışlarıyla 2.golü kalemizde görmemizi engelleyen Tolga Zengin'e de ayrı bir parantez açmak gerekiyor.

Galatasaray maçındaki futbola benzer bir oyun anlayışı beklerken hayal kırıklığı yaşadık. Yalnızca golü bulduktan sonra geçen 10 dakikalık periyotta güzel futbol oynadık ki 3 ya da 4 gol pozisyonuna girdik o anlardaki azmimizle. Beraberliği yakaladıktan sonra Volkan Demirel'in hatasıyla gelişen pozisyonda günün adamı Gustavo Alejandro Colman topa iyi vursa galip gelmemiz işten bile değildi. Saman alevi gibi parlayıp sönen 10 dakikalık süreçten sonra kontrolü yine konuk ekibe kaptırınca futbolcularımız, son dakikalar bizler için yine korku filmlerini aratmadı. Direklerin de kaleciden sayıldığı bir oyun futbol, 3 kez direkte patlayan rakip oyuncuların şutları her ne kadar yüreğimizi ağzımıza getirse de sonucu değiştirmedi. Beraberlik en çok Galatasaray'a yaradı.

İYİ
Sahanın bana göre en iyisi Gustavo Colman'dı. Zokora'nın yokluğunda hem defansif hem de ofansif tüm görevlerini eksiksiz yerine getirdi. İlk devre boyunca partneri olan Aykut'un yokları oynamasına rağmen tek başına mücadele etmekten yılmadı. İkinci yarı Serkan'la birlikte ön libero pozisyonunda daha uyumlu bir çift oldular ama Serkan'ın oyundan erken düşmesi onun daha fazla insiyatif almasını engelledi. Kalede Kaptan Tolga yine fazla mesai yapıyordu. Defansımızın koca bir sezon boyunca bizlere alıştırdığı pozisyon alma hataları sonucunda gelişen sayısız rakip takım atağına geçit vermedi. Volkan ilk devre başarılı bir oyun sergiledi, ikinci devre yaptığı birkaç hata onun oyundan kopmasına neden oldu. Burak Yılmaz yakaladığı pozisyonu çok klas bir şutla ağlara göndererek Trabzonspor tarihine geçti. Umarız bu onun kırdığı son rekor olmaz, devamı gelmeli. Oyuna girdikten sonra hücum hattına canlılık katan, taşıdığı ve sakladığı toplarla ileride çoğalmamızı sağlayan Halil'de dünün iyileri arasındaydı. Aynı şekilde koca ilk devre boyunca hiç kullanamadığımız sol kanadı hareketlendiren Marek Cech ve sahada kaldığı kısa sürede olumlu işler yapmaya çalışan Paulo Henrique'de dikkat çekenler arasındaydı.


KÖTÜ
Fırat Aydınus hükmettiği kararlarla sonuca direkt etki etti. Tüm hakem hocaları tarafından ofsayt olarak kabul edilen Fenerbahçe'nin gol pozisyonunu yardımcısı Serkan Ok'un ısrarla ofsayt bayrağını kaldırmasına rağmen geçerli saydı. Selçuk Şahin'in ilk devre Burak Yılmaz'ı sakatlamaya yönelik hareketini pas geçti ki, hem penaltı hem de Kırmızı Kart noktasında şüphe götürmeyecek kadar net bir pozisyondu. Caner Erkin'in 2.Sarı'dan atılmasının önüne geçen yine kendisiydi. 8 Aylık bir süreçte, medyanın, TFF'nin ve kurumlarının, siyasetin sürece dahil olmasının sıkıntılarını yaşayan bir taraftar kitlesinin patlama noktasıydı dünkü maç. O nedenle beyaz atlet olayını her ne kadar yaratıcılıktan yoksun bulsam da destekliyorum. Fakat peşisıra atılan yanıcı ve kesici maddeler, pet şişeler hiç hoş değildi. Oyunun sürekli durması bizim futbolcularımızın halihazırda yaşadığı organize olamama sıkıntısını körükledi. Neticede taraftarlarımızın bir kısmı verdiği tepkiyle takımımıza zarar verdi. Sahanın kaptılacak olması da cabası.

Futbolcularımıza gelirsek, ilk sırayı rakipsiz oyunuyla, kendisi hakkında olumsuz düşünceleri ayyuka çıkartan genç oyuncumuz Aykut vardı. Şenol Güneş bile ona 45 dakika dayanabiliyorsa, varın gerisini siz düşünün. Çok şey beklediğimiz Olcan Adın üzerindeki ölü toprağını bu maçta da atamadı. Playofflar yaklaşıyor, artık toparlanması gerekiyor.


ÇİRKİN
Volkan Demirel, Türkiye A Milli Futbol Takımının kalecisi. Meydan boşken kıçınla top durdur, 'Koyduk mu?' diyerek kaliteni belli et, sonra Trabzon'a gel sağduyu açıklamaları yap. Senin hamurunda Fair Play yok, çok eğreti durdu üzerinde bu sözler be Volkan. Tanımasak kandıracaksın yani, o derece.

Futbolumuz, oyuncu kalitemiz malesef Süper Lig'de şampiyonluk için yeterli değil. Sezon sonunda vakit kabedilmeden tecrübeli stoper transferi sonlandırılmalı. Ayrıca santrafor, ön libero ve alternatif sağ bek arayışlarına da hız verilmeli. Yapılacak 3 nokta transfere bakar bu iş, içinde bulunduğumuz sezondaki uyum sorununu gelecek sezon yaşayacağımıza ihtimal vermiyorum. Yönetim şimdiden çalışmalara başlayıp transferi erken bitirmeli, sona kalan dona kalır...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga ***
Mustafa Yumlu **
Giray Kaçar **
Celutska *
Serkan Balcı *
*
Aykut ?
Colman ***
Volkan Şen **
Olcan Adın *
Alanzinho **
Burak Yılmaz **

Sonradan Girenler
Dk. 46 Halil **
Dk. 46 Cech **
Dk. 72 Paulo Henrique*

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder