18 Ekim 2011 Salı

Defansın Çöküşü

Sezon başlangıcından beri Egemen Korkmaz'ın eksikliğini en çok hissettiğimiz mücadele CSKA Moskova maçıydı. Defans hattımız seri, atak başlangıçlarını sezip ona göre müdahele yapabilen bir stopere sahip olmadığı için bugün Şampiyonlar ligindeki ilk mağlubiyetimizi aldık.

Maç öncesi Trabzonsporlu oyuncular bile bu kadar pozisyona girebileceklerini düşünmemişlerdir muhtemelen. Evsahibi CSKA için tamam mı, devam mı maçı niteliğindeki bu karşılaşmayı kazanmak çok önemliydi. Amaçlarına ulaştılar, Trabzonspor için Şampiyonlar Ligi, Avni Aker'deki CSKA maçıyla yeniden başlamış olacak. Burak Yılmaz'ın da dönüşüyle, ağır Rus defansını geçmek bugün olduğu gibi zor olmayacak.

Transfer döneminde özellikle stoper mevkisine yapılmayan takviyenin takımımızın başına çorap öreceğini kestirmek hiç zor değildi. Fiziğinin verdiği avantajla stoper mevkisinde yararlı olan Giray'ın -bugün sezonun en kötü futbolunu oynadı- yanına daha hızlı bir partner bulmamız gerekirken, tıpkı Giray gibi ağır bir stoper olan Glowacki'yle yola devam etme kararı aldık. Yoğun takvimde nispeten yaşlı olan Glowacki'nin kondisyon sıkıntısı yaşayacağı dönemlerde ise ancak alternatif olabilecek Mustafa Yumlu'yla beraber o bölgeyi kapatmayı planladık. Şenol Güneş'in isteği karşılık görmeyince, çok zor anlarda Celutska'yı o bölgeye kaydırmak üzere takım içerisinden alternatifler yaratarak, 3 kulvarda mücadele edecek bu takım için dinamitin fitilini ateşlemiş oldu Trabzonspor Yönetimi.

Love ve Doumbia'dan oluşan CSKA Moskova hücum hattı, hızı ve çabucak adam eksiltme özelliğiyle stoperlerimize ve kanat beklerimize zor anlar yaşattı. Aslına bakarsanız orta sahanın kontrolünü hiçbir zaman rakibe kaptırmadık fakat amatörce evsahibine teslim ettiğimiz topları kalemizde gol olarak görmemiz uzun sürmedi. Zokora'nın özellikle 2.devre kaptırdığı basit toplara Colman'ın maç boyu sürdürdüğü düşük pas yüzdesi de eklenince mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Sol kanatta Marek Cech, kalede -bizi alıştırdığı üzere- çıkılması gereken toplarda bekleyen Tolga, daimi kayıp Alanzinho, eski hırsından eser kalmayan Serkan Balcı, mücadele gücü düşük Halil ve sahada kaldığı 45 dakikada hiçbir varlık gösteremeyen Pawel Brozek hayal kırıklığı yaşattı. İlk yarıdaki Zokora ve maç boyu Adrian Mierjezewski takımın en iyilerdiydi.

Bu maç bize bir kez daha gösterdi ki, takımın yerli ya da yabancı tecrübeli bir stopere ihtiyacı var. Yine aynı şekilde Pawel Brozek bir şekilde takımdan gönderilip yerine, yarım sezonluk kiralık ya da bonservisiyle birlikte Şampiyonlar Ligi tecrübesi olan bir yabancı forvet almalıyız. Belki Şampiyonlar Ligi için değil ama Süper Lig play off'ları için bu şartoğlu şarttır Trabzonspor'a.

Burak Yılmaz'ın dönüşüyle birlikte, kalesinde ve savunma hattında ciddi gedikler veren, ağır savunma dörtlüsüyle tam 17 numaramızın kalemi olan CSKA Moskova'dan ve bilahare içimizdeki 'RUS'lardan rövanşı alacağız. Umudunuzu yitirmeyin, bu takım bir çok şeyi başardı, gruptan çıkmayı da başaracaktır.


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin *
Marek Cech *
Giray Kaçar *
Glowacki *
Celustka *
Serkan Balcı *
Colman *
Zokora **
Alanzinho ?
Adrian **
Halil Altıntop *

Sonradan Girenler
Dk. 46 Pawel Brozek ?
Dk. 75 Sapara *
Dk. 90 Aykut Akgün ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder