2 Ekim 2011 Pazar

Burak & Halil A.Ş.

Şampiyonluk yaşamış diğer 4 takımla yapılacak deplasman maçları haricinde ligin en zorlu deplasmanı, Kayserispor ve Gaziantepspor aşırı formsuzluğunu da hesaba katarsak Eskişehirspor deplasmanıydı. Geçen sezonki maçın rövanşı niteliğinde, taraftar baskısının yoğun olduğu şartlar altında, üstelik hafta içi Şampiyonlar Liginde maç oynamış bir takımla mücadele etmek her yiğidin harcı değildir.

Ligde arzu ettiğimiz sonuçları alamasakta geçen sezona nazaran değişen çok önemli bir şey var; futbol olgunluğu. Geçen sezon toplanan 82 puana rağmen, kritik maçlardaki titrek, savruk oyun anlayışı puan kayıplarına neden oluyordu. Ankaragücü, Antalyaspor ve Eskişehirspor maçları, kolayı zora çeviren oyun anlayışıyla, skora gidememeyi akabinde puan kayıplarını doğurmuştu. Fakat bu sezon, özellikle Zokora'nın ve Halil'in önemli katkılarıyla, oyunu dinlendiren, sakin bir takım hüviyetine büründük. Henüz tam olarak oyun kalitesinde istenen seviyeye gelemesekte, maçın sıkıştığı anlarda bilinçsizce hücum yapan takımın geçtiğimiz sezonda kalması sevindirici.

Tolga maçın başından sonuna kalesinde güven verdi. Sahanın azizliğine uğrayıp, kayıp düştüğü iki pozisyonun haricinde kusursuzdu. Serkan Balcı, Zokora, Colman ve Halil'in takım savunmasına verdiği önemli destekle pek sırıtmıyor. Fakat geçtiğimiz sezonlara nazaran hücum organizasyonların ve kanat bindirmelerine dahil olmuyor. Bu durumda önünde oynayan Volkan Şen'in ileride yalnız kalmasına neden oluyor. Giray Kaçar ve Mustafa Yumlu hatasıza yakın oynadı. Mustafa kendini geliştiriyor fakat bazen -heyecandan olsa gerek- gereksiz top kayıpları yapabiliyor. Celutska geçen maçlara nazaran ortalarda pek gözükmedi. Rakibin, bizim sol kanadımızdan pek atak yapamamasını onun savunmadaki mücadelesine bağlayabiliriz.

Orta sahada Zokora'nın takımı rahatlatan seçimleri, Colman'la beraber takım savunmasına verdiği inanılmaz katkıyla iplerin Bordo-Mavili takımda kalmasını sağladı. Volkan Şen sağ kanatta geçen haftaya nazaran çok verimli değildi. Arada Şenol Güneş'in talimatlarıyla kanat değiştirdi ama halen beklenen çizgisinde değil. Adrian arzuluydu fakat henüz yeteneklerini gösterme şansını bulabilmiş değil. Süre alsa bile kondisyonu yetersiz olduğu için oyundan alınmak zorunda kalıyor. Yerine giren Alanzinho biraz geç oyuna alınsa da halen top cambazı olma hevesinden sıyrılabilmiş değil, futbolun bir takım oyunu olduğunu öğrenmeli artık.

Trabzonspor adına sahanın yıldızı Burak Yılmaz'dı. Ancak onun bu başarısının yanında tıpkı geçen sezon Umut Bulut'un rakip savunmayı bunaltan presi gibi mücadele eden Halil Altıntop'un katkısını gözardı edemeyiz. Her ikisi de çok arzulu, iyi top saklıyorlar. Çok iyi bir ikili olma yolunda ilerliyorlar. Allah sakatlıklardan korusun. İyi haftalar dilerim.

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin ***
Celustka **
Giray Kaçar ***
Mustafa Yumlu **
Serkan Balcı **
Colman **
Zokora ***
Adrian **
Volkan Şen **
Halil Altıntop ***
Burak Yılmaz ****

Sonradan Girenler
Dk. 79 Alanzinho *
Dk. 86 Aykut Akgün *
Dk. 90 Ferhat Öztorun ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder