14 Ekim 2011 Cuma

YILdıraMAZsınız!

Çok değil yalnızca 3 gün önce hayati önem taşıyan bir Milli maçın yıldızı olan, inanılmaz efor sarfeden, mental olarak yıpranmış Burak Yılmaz özverisiyle ve belki birazda özgüveniyle 3 puanı takımımıza kazandırdı. Takım savunmasında aksayan, yorgunluk belirtilerinin çok bariz hissedildiği Bordo-Mavili ekipte, oynanan futbol ne olursa olsun, alınan 3 puan çok önemliydi. Şampiyonlar Liginde oynayacağımız CSKA maçı öncesinde takıma moral kazandıran bu maçtaki futbol Rusya deplasmanında tekrar etmeyecektir. Çünkü büyük maçların atmosferleri gibi motivasyonları da çok farklı olur.

Ziya Doğan takımını oldukça iyi hazırlamış. Kağan'ın ilk yarıdaki iyi performansına maç boyunca Theo Weeks ve Thisdell'in gösterdiği insanüstü çaba da eklenince kolay bir maç olmadı. Yediği 3 gole rağmen Ankara temsilcisinin kalecisi Özden göz doldurdu, Süper Lig'in tecrübeli kalecilerinden biri olduğunu ispat etti. Ankaragücü'nün gelecek haftalarda ilk galibiyetini alacağını söylemek kahinlik olmayacaktır.

Geçirdiği sakatlığın etkisinden kurtulamadığından olsa gerek Tolga Zengin bu sezonki en kötü performansını sergiledi. Turgut Doğan Şahin vuruşundan çok daha tehlikelilerine karşı ayakta kalmıştı halbuki. Kaptan, CSKA maçında alıştırdığı şekilde oynayacaktır. Stoper ikilisi takımın en kötüsüydü. Milli takım arasında maç oynamayan Giray ve Mustafa kendilerini pek hazırlayamışlar belli ki. Ya dadışarıdan bakıldığında sezilen, Ankaragücü'nü nasılsa yeneriz havasına teslim olmuşlardı. Fakat Trabzonspor maçlarına iyi hazırlanan, takımını eksta motive eden Ziya Doğan faktörünü gözardı etmemeleri gerekirdi. Defans hattımız antreman maçı gibi gördüğü bu mücadelede 'Nasıl pozisyon alma hatası yapılır?'ın dersini veriyordu.

Trabzonspor'aa geldiği ilk günden beri iyi maçların ardından sıklıkla kötü maçlar çıkaran Colman geleneğini sürdürdü. Afrika Kupası elemelerinden gelen Maestro Zokora'nın yorgunluğu da gözlerden kaçmadı. Orta sahanın göbeğinde rakibine üstünlük kuramayan Trabzonspor için, Hürriyet'in sert oyununa göz yuman hakemin de etkisiyle sonuca gitmek kolay olmadı. Volkan ve oyuna girdikten sonra Alanzinho'nun halı saha maçından hallice oyunları ve çalım sevdaları da kötü oyunun üzerine eklenince, kağıt üzerinde Süper Lig'in en zayıf takımı olarak gözüken Ankaragücü'ne karşı öne geçmek için 79 dakika beklemek zorunda kaldı Trabzonspor. Orta sahanın ve belki de maçın iki yıldızından biri olan (diğeri Burak Yılmaz) Adrian Mierjezewski'nin ekstra katkısı takımı oyuna tutma adına çok önemliydi.

Brozek, attığı golden çok daha net bir pozisyonu cömertçe harcarken gelecek adına çok da iyi sinyaller vermiyordu. Paulo Henrique ve Vittek'in yokluğunda CSKA maçı için tercih edilmesi muhtemel gözüken Polonyalı oyuncunun daha efektif olup, hareketli oynaması gerekiyor.
Türkiye'nin en formda, Avrupa'nın en formda 5 oyuncusundan biri olan Burak Yılmaz için söylenebilecek tek şey 'Allah Nazarlardan Saklasın!' temennisidir.

CSKA maçının önemini izaha gerek yok, deplasmanda yenilmeden alınacak her sonuç zaferdir bizim için. Şenol Güneş'in bu önemli maç öncesinde takımı çok daha iyi motive edeceğini düşünüyorum. Dinlenmek için yalnızca 4 gün kalsa da, Avrupa'nın en gözde turnuvasındaki iddiamızı sürdürmek için pes etmememiz gerekiyor, Burak gibi yılmayacağız...

Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin **
Celustka ***
Giray Kaçar *
Mustafa Yumlu *
Serkan Balcı **
Colman **
Zokora **
Adrian ***
Volkan Şen **
Pawel Brozek **
Burak Yılmaz ****

Sonradan Girenler
Dk. 60 Alanzinho *
Dk. 68 Sapara *
Dk. 85 Cech ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder