30 Ekim 2011 Pazar

Huzurlarınızda Halil ALTINtop

Süper Lig'de şampiyon olmuş takımlar haricindeki en zorlu deplasmanlarından birine konuk oldu dün akşam Karadeniz Fırtınası. Burak ve Zokora gibi takımın en önemli dişlilerinden iki tanesini Trabzon'da bırakarak üstelik. Kafalar hafta içi oynanacak Şampiyonlar Ligi maçında olmasına rağmen, Halil uzatmanın son dakikasında tamamen kendi kişisel çabalarıyla yarattığı golle takımının sahadan 3 puanla ayrılmasını sağladı.

Spor Toto Süper Lig'de üstüste kaybedilen puanların ardından ilaç gibi geldi tek gollü galibiyet. Pawel Brozek'in alışılagelmiş vasat oyununa sağ bekte görev yapan Celutska'nın isteksiz mücadelesi eklenmişti bu sefer. Rakip Gaziantepspor çok tehlikeli gol silahlarına sahipti, nitekim 2 topları da direkten döndü fakat çok fazla pozisyon üretemediklerini, defans hattımızın önceki maçlara nazaran daha az hatayla oynadığını söylemek yanlış olmaz.

Kalede görev yapan kaptan Tolga Zengin önceki maçlara nazaran kritik hata yapmadı, direkten dönen toplarda yapacak bir şeyi yoktu, golde olsa herhangi bir kalecinin yiyeceği türden kaliteli vuruşların sonucunda gol yemiş olacaktı. Defansın solunda görev yapan Marek Cech'i kendi adıma özlemiştim. Özellikle ilk yarıda sol kanadı Halil'le birlikte muazzam kullandılar ve devre boyunca gerçekleştirdiğimiz tüm kanat ataklarında katkıları vardı. Önemli pozisyonlarda iyi ve zamanında müdahaleler yaparak rakip atakların olgunlaşmasını engelledi. Glowacki önceki maçlardaki hatalı oyunlarına göre daha iyi bir maç oynadı fakat bazen yaptığı acemiliklerle taraftarların yüreğini ağzına getirdi. Devre arasında onu yedek kulübesine mahkum edecek bir yabancı stoper bu takım için kesinlikle şarttır. Giray göbekteki partnerine nazaran daha iyiydi, duran toplarda Celutska'yla beraber ileri çıkıp gol aradılar fakat kafa vuruşlarındaki beceriksizlikleri erkenden sonuca gitmemize mani oldu. Sağ bekte oynayan Celutska, Trabzonspor'a geldiği günden beri en etkisiz maçlarından birini çıkardı. İlk yarı hemen hemen hiç kullanamadık sağ kanadı. %100'lük bir kafa vuruşunu cömertçe harcadı. Sanırım yoğun tempo onu da etkilemiş.

Serkan Balcı sezonun en kaliteli maçını çıkardı. Geçtiğimiz sezonlardan aşina olduğumuz hızlı, sürekli mücadele eden oyun yapısını dün bir kez daha gösterdi. Göbekte görev yapan Aykut'la iyi anlaştı, az pas kaybı yaptı ve sağ kanattan gelişirdiğimiz ataklarda katkı sağladı. Neredeyse aylardır onun hakkında tam bir kanaate varmak için 90 dakikalık bir maçını izlemeliyiz dediğim Aykut Akgün dün beni mahcup etmedi. Hızlı, güçlü fiziğiyle çok iyi bir kesici olan Aykut, Serkan Balcı'ya yaptığı müthiş uzun pasla, şans verilirse hocasını mahcup etmeyeceğinin mesajını verdi. Colman ve Zokora'nın alternatifi yoktur diyenlere selam gönderdi dün akşamki kusursuza yakın oyunuyla. Colman vasata yakın oynadı, yine mücadele etti ama basit top kayıpları yapmaktan da geri durmadı. Önde oynayan Adrian duran toplardaki becerisini oyunun geneline yaymakta başarı gösteremiyor bir türlü. Kondisyonu kesinlikle 90 dakikayı çıkaracak yeterlilikte değil. Kesik kesik oynuyor ve malesef '10' numarayı kaldıracak formu yakalamış değil.


Golü yoktan var eden Halil mükemmel bir ilk yarı oynadı, ikinci devre de tam oyun başladığı gibi bitecek derken devreye girip golü taştan çıkardı ve Trabzonspor formasıyla resmi maçlardaki ilk golüne kavuştu. 90 Dakika boyunca mücadele eden, işin defansif kısmının hakkını veren en az Umut kanat faydalı bir futbolcu. Alman disipliniyle yetişmesi ve topu iyi saklayabiliyor olması da cabası. Bu açılış golüyle birlikte devamının geleceğini düşünmek pek hayalcilik olmaz. Sezonun hayal kırıklığı Pawel Brozek ve henüz oynama fırsatı bulamayan müzmin sakat ikizi Piotr Brozek'lerin devre arasındaki akıbetleri şimdiden belli bana göre. Oyunun seyrini değiştirecek meziyette olmayan, hücum presi yapmayan, topu bekletip takımın hücuma çıkmasına yardımcı olacak yeteneklerin yakınından geçmeyen Polonyalı Milli Forvet belki Süper Lig'de başka takımlarda başarılı olabilir ama Şampiyonlar Ligi'nde mücadele eden Trabzonspor'un ayarında değil. Umarım Şenol Güneş ve kurmayları devre arası transferleri için şimdiden çalışmalara başlamıştır. Ve yine umarım CSKA Moskova'yı mağlup edip, evine eli boş gösterme başarını gösterebiliriz. İyi haftalar...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin **
Giray Kaçar **
Glowacki *
Cech ***
Celutska *
Serkan Balcı ***
Colman **
Aykut ***
Adrian *
Halil Altıntop ***
Pawel Brozek *

Sonradan Girenler
Dk. 64 Alanzinho *
Dk. 78 Paulo Henrique **

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder