26 Ekim 2011 Çarşamba

Lastik Patladı, Sistem Tepetaklak

10 günde 3 maç oynadığımız bir tempoda bazı futbolcuların teknik direktörümüz Şenol Güneş tarafından dinlendirilmesi ne kadar normalse, duran toplar hariç sahada gözükmeyen Adrian dururken tek kanat oyuncumuz Volkan Şen'in kenara alınması o kadar anormaldi.

Antalyaspor kalemize sadece 3 kez gelebildi fakat 2 kez topu filelerimizde gördük. Mehmet Özdilek'in 90 dakika savunma mantalitesi yine değişmemişti fakat oyuncuları dahil hiç kimse ilk 26 dakikada Avni Aker deplasmanında 2-0 öne geçeceklerini hayal etmemiştir. Böylesine zorlu bir deplasmanda çok erken öne geçen takımlar genelde psikolojik olarak arkalarına yaslanıp oyunu kendi alanında kabul ederler. Hal böyle olunca, çok kötü bir ilk yarı oynayan Trabzonspor, devre arası motivasyonuyla birlikte çok çok iyi bir 20 dakika oynadı. Zokora'nın oyuna dahil olması takımı tekrar maça döndürdü. Orta sahada topa hakim olduk, rakip kaleyi ablukaya almamız uzun sürmedi. Sezon başında Maestro Zokora'nın transferindeki en önemli ve belki de tek handikap olan çok kart görme huyundan bahsetmiştik, bugün gözlerimizde de görmüş olduk. Pek huyu olmayan bir şekilde Deniz'i biçmesi net sarı karttı. Frikik pozisyonunda ise Hakem, oyunu devam ettirirken yan hakemin uyarısıyla oyunu durdurup 2.sarıyı ve Kırmızı kartı vermesi takımımızın kalan dakikaları 10 kişi tamamlamasına neden oldu. Bu Kırmızı Kart Suat Arslanboğa'nın penaltı pozisyonundaki kararına da sirayet etti, çünkü 2. Sarı Kart yanlıştı.

Şenol Güneş'in özellikle Serkan ve Volkan'la sağ kanadı iyi kullanmaya başladığımız dakikalarda, sahada gezinen ve kesinlikle 90 dakikalık kondisyonu olmayan Adrian dururken iyi bir maç çıkaran Volkan Şen'i oyundan alması tam bir hayal kırıklığıydı. Sadece ikinci yarıda 7-8 atağı bu kanattan geliştirdiğimizi, Volkan oyundan çıktıktan sonra oradaki hakimiyetimizi yitirdiğimizi gözönüne kalırsak puan kaybından sorumlu insanların başında Şenol Güneş geliyor diyebiliriz.

Kalede -hiç hatırlamak istemediğim- eski günlerine dönüş sinyalleri veren Tolga'nın dinlendirilmesi gerekiyor. Özellikle zirve yarışından kopmama adına Gaziantepspor deplasmanında mücadele vereceğimiz Cumartesi günü öncesinde. Serkan, Volkan'la iyi anlaşıyor fakat geçen sezonki kanat bindirmelerinden sadece 1 tanesini görebildik bu akşam Avni Aker'de. Giray ve Glowacki bugün defans kurgusunun en zayıf halkalarıydı. Özellikle Polonyalı Stoper'in Deniz'in attığı goldeki inanılmaz hatası beni hayal kırıklığına uğrattı. Hemen hemen her yazımda belirttiğim üzere Glowacki yabancı kontenjanının boşa harcandığı bir stoper oyuncusudur. 3 Kulvarda mücadele eden Trabzonspor'un ilk 11 oyuncusu değildir. Ferhat geçen sezonkinden daha diriydi, önemli atakları kesti, maç eksikliğinden kaynaklanan basit top hataları yapması tek eksi yönüydü.

Sapara'nın sağlıklı bir değerlendirme yapılacak bir süre oyunda kaldığına inanmıyorum. Esasen bir 90 dakika çıkarmadan onun hakkında önyargıya kapılıp, olumsuz bir izlenim vermek hiç istemiyorum. 35. Dakikada oyundan alınırken yaşadığı hayal kırıklığını az çok tahmin edebiliyorum. Yerine oyuna giren Halil yine iyi mücadele etti. Fakat kale önünde dokunamadığı iki net pozisyon var ki, birine dokunabilse kahraman olabilirdi. Colman yine maçın belirli bölümlerinde iyi oynadı. Bu performansı bir devreye yayabilirse takıma çok şey kazandırır. Zokora Kırmızı Kart görene kadar takımın en iyilerinden biriydi. Oyunda kaldığı 30 dakikada çnemli işlere imza attı. CSKA Moskova maçında takımın en iyilerinden biri olacaktır yine.

Alanzinho yine yokları oynadı. Geçen sezon Jaja'nın stepnesi olarak işini bir hayli iyi yapıyordu. Oyuna sonradan girdiği maçların son 15-20 dakikasında yorgun rakip defans oyuncuları arasında at koşturuyordu fakat işler değişti. Kapasitesinden çok daha fazlasını beklemek onu da taraftarı da üzer, üzecektir. Adrian'ın maça ağırlığını koyduğu, yeteneklerini sergileyip bir '10' numara gibi oynadığı maçına henüz şahit olmadım. İnşallah en kısa zamanda beni utandırır.

Burak Yılmaz'ı nazar etmekten çok korkuyorum. Dualarım en çok onunla, sakatlıklar, kartlar ve kötü şans ondan uzak durur inşallah. Onun yokluğunu bu takım hiç ama hiç kaldırmaz. Gaziantepspor deplasmanında ona yine çok iş düşecek. Yılmayacak, bunu hepimiz biliyoruz...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Tolga Zengin *
Giray Kaçar *
Glowacki *
Ferhat **
Serkan Balcı **
Colman **
Sapara *
Alanzinho *
Adrian *
Volkan Şen **
Burak Yılmaz ****

Sonradan Girenler
Dk. 35 Halil Altıntop **
Dk. 46 Zokora **
Dk. 75 Pawel Brozek ?

2 yorum:

  1. Trabzonsporda lastik patladı başlığı güzel b,ir başlık ancak katkı koymaktafayda var..Araba zaten eski model, bu araçta yarın kaza da yaparsın, motoru da yakarsın..Bir iki maç bile kredisi kalmadı..Büyük takım ligin sekiz hafrasında nerdeyse havlu atacak..Ben üzülüyorum Trabzonspora ancak hala aynı kafa gidiyor, eldeki takımın iyi olduğu kanatı var Trabzonsporda..Geçen sene hak yenildi diyelim bu sene ne oluyor????Trabzonspor tarafratı maç izlemekten hele 2-0 yenik olarak 3-2 yapsa ne oludu ki..Biz takır takır ezen geçen Trabzonspor istiyoruz..Her hafta Burak atacakta biz maçı alırmıyız diye beklememek lazım..Yoksa yazılarınızı takip ediyorum korkuyorum KARAYA OTURDUK yazısı gibi bir başlıklı yazıdan..Trabzonspora başarılar diliyorum..Kalbim sizinle..
    FARKLI-BAKIŞ

    YanıtlaSil
  2. Ben de korkmuyor değilim havlu atmaktan. Güzel tespitler, haklısın sevgili dostum.

    YanıtlaSil