21 Aralık 2012 Cuma

Onur Geçit Vermedi!

Hani bir deyim vardır ya futbol literatüründe, biraz abartılı bir söylenişi olsa da 'tek başına direndi!' denir. İşte o deyim bugün tam anlamıyla karşılığını buldu. Ersun Yanal'ın keşfedip Trabzonspor'a kazandırdığı Onur, bugün Ersun Yanal'ın yönettiği Eskişehirspor karşısında tek başına durdu, gole geçit vermedi.

Diğer futbolcularımız da aynı formayla sahaya çıktılar, aynı şekilde destek gördüler fakat aynı şekilde mücadele etmediler. İlk 15 Dakikada oynanan futbol haricinde rakibin üstünlüğünü kabul eden bir mücadele anlayışıyla maçı bitirmeye niyetlendiler. Rakip 10 kişi kaldığında bile topun kontrolünü ele geçirmek akıllarından geçmedi. Erken gelen 2 farklı üstünlük sayısı onları psikolojik olarak bu anlayışa itmiş olabilir elbette fakat Trabzonspor kenar yönetiminden de bu durumu değiştirecek hamleler gelmemesi şaşırtıcı. Onlar da skoru korumaya niyetliydiler besbelli.

Ziraat Türkiye Kupası B grubunun zayıf halkası Mersin İdman Yurdu'nu saymazsak, MP Antalyaspor ve Eskişehirspor ilk 2 için mücadele edeceğimiz takımlar olarak göze çarpıyor. A Grubundan Fenerbahçe'nin birinci olarak gelmesi bir hayli yüksek olduğundan, grubu 1.bitirmemiz bize büyük bir avantaj sağlayıp, gelecek sezon Avrupa Ligi'ne katılma şansımızı oldukça artıracaktır.

Oyuncu performanslarını değerlendirmenin pek anlamı olduğunu sanmıyorum. Ömr-ü Hayatım boyunca izlediğim maçlarda gördüğüm en iyi kaleci performanslarında ilk 3'e rahatlıkla girebilecek bir oyun oynadı Onur. Ona Sergenvari vuruşuyla kaleciyi ekarte edip attığı klas golle ve ince paslarıyla eşlik eden Adrian'ı da es geçmeyelim. Bunun haricinde süre alan Trabzonsporlu futbolcular haftasonu yapacağımız Galatasaray maçı öncesinde beni ve maçı izleyen milyonları derin düşüncelere sevketti.


Şenol Güneş'in Giray Bulak'a olan sitemini haklı buluyorum. Bulak, camianın kurmak istediği sisteme ağır bir darbe vurmuştur. Bunu bir Trabzonlu olarak yapması herkes gibi beni de üzdü fakat hepimiz aşinayız artık bu durumlara. Trabzonspor hiçkimseden çekmedi, eski futbolcularından ve antrenörlerinden çektiği kadar. İşte bu yüzden ona Mersin İdman Yurdu'nda başarı dilemeyeceğim. Fakat maç sonu değerlendirmelerini fazlasıyla pozitif bulduğumu da eklemeden geçmeyeyim. Sahada 15 dakikadan sonra sürekli kendi yarı alanında oyunu kabul eden fakat savunma yapamayan, kalecisinin ekstra oyunuyla 3 puan alan bir takım vardı. Çok kötü oynadık, Onur olmasa bir 3 gol daha yememiz işten bile değildi.

Dip not olarak ekleyelim, Fatih Terim'e olan antipatim yakın çevremde iyi bilinir. Terim'in oyuncusuna ana, avrat hepsini birbirine katarak küfretmesinden ne farkı vardı bugün Paulo Henrique'ye söylediklerinin? Üstelik takımın 2-0 öndeyken, bu doğru bir yaklaşım değil. Kabul ediyorum, stresli bir süreçten geçiyoruz ama Trabzonspor camiasının önderi olan bir adama hiç yakışmadı o sözler. İlk olmadığını hepimiz biliyoruz ama bari son olsun Şenol Hocam...


Oyuncularımızın Değerlendirmesi
Onur *****
Serkan Balcı **
Giray Kaçar **
Celutska **
Emerson **
Zokora **
Adrian ***
Sapara *
Olcan Adın **
Halil Altıntop **
Paulo Henrique *

Sonradan Girenler
Dk. 66 Aykut Akgün *
Dk. 77 Volkan Şen ?
Dk. 83 Marc Janko ?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder